Ботанічний опис петунії

Петунія належить до родини Пасльонових і походить вона з тропіків Південної Америки. Ще у кінці ХVIII сторіччя петунію привезли у Старий Світ і майже одразу почали використовувати для озеленення.

Петунія – багаторічна трав’яниста рослина або напівчагарник. Хоча в культурі, в наших умовах, вирощується переважно, як однорічна. 

Коренева система петунії розвинена, проте витримує малий об’єм ґрунту. Тому петунія добре росте не тільки на клумбах, але і у різних контейнерах: ящиках, горщиках, та вазонах.

Петунія добре росте в контецнерах
Петунія добре росте в контецнерах

Стебла петунії круглі в поперечному перерізі, опушені. З віком вони дерев’яніють, переважно біля основи куща. Стебла добре гілкуються, утворюючі з пазух листків пагони другого-третього порядків. Бокові пагони, особливо ті, що почали дерев’яніти, можуть легко відламуватись від стебла при сильному вітрі чи необережних рухах під час догляду за кущем. У висоту рослини петунії можуть сягати від 20 до 80 см. В залежності від сорту, стебла можуть бути прямостоячими або сланкими, звисаючими. Останні називають ампельними або ампелями.

Листки – світло-зелені, опушені, сидячі, розташовані на стеблі почергово. Форма листків різниться від яйцевидної, до овальної, округлої та обернено-яйцевидної.

Квіти поодинокі, воронковидні, складаються з п’яти зелених опушених чашолистків і такої ж кількості пелюсток. Пелюстки можуть мати рівний або гофрований край. Зустрічаються сорти з махровими квітами. Розмір квітів варіюється в широкому діапазоні: від близько 20 мм у дрібноквіткових сортів до 120 мм – у великоквіткових. Кольори квітів – різні відтінки білого, жовтого, помаранчевого, червоного, рожевого, бузкового, фіолетового аж до майже чорного. Існують сорти з двокольоровим забарвленням квіток або відмінним відтінком жилок пелюсток. Квіти можуть мати приємний або навпаки, неприємний запах. Деякі петунії зовсім не мають аромату.

Ботанічний опис петунії
Квіти петунії

Плід петунії – коробочка. При дозріванні коробочка розтріскується і звідти висипається дуже дрібне насіння.

В сучасному садівництві використовуються лише гібриди1 петунії, тобто нащадки від схрещування різних видів, форм, сортів петунії. Гібридна петунія в купі з генною інженерію створюють неймовірне розмаїття кольорів, розмірів, форм квітів. Але є й недоліки: з власноруч зібраного насіння гібридів виростуть скоріш за все звичайні петунії, що не наслідуватимуть ознак материнської рослини. До того ж деякі сорти взагалі не утворюють плодів. Особливо це стосується махрових петуній. Тому насіння краще купувати або розмножувати петунію вегетативно. Але про це згодом.


Примітки.

  1. Сорти петунії правильніше називати гібридами. Але гібрид гібридної петунії звучить не дуже, тому частіше використовують назву сорт гібридної петунії, або просто сорт петунії. ↩︎