Класифікація овочевих культур
Класифікація овочевих культур – об’єднання різних рослин в групи за певними ознаками. У цій статті ми розглянемо класифікацію овочевих за сукупністю біологічних і господарських ознак.
Овочеві культури – порівняно невелика група представників рослинного світу. На території України вирощується приблизно 40 овочевих культур. З них найбільш поширено близько 20 видів. Класифікація овочів досить умовна, але необхідна для групування рослин за якоюсь певною ознакою.
За належністю до певної ботанічної родини (або підродини) овочеві культури поділяються на:
Пасльонові (картопля, томат, перець, баклажан)
Капустяні (капуста, редиска, редька, хрін, крес-салат)
Окружкові або Селерові (морква, петрушка, кріп, кмин, фенхель)
Гарбузові (огірок, кабачок, патисон, диня, кавун, гарбуз)
Цибулеві (цибуля, часник)
Бобові (боби, горох, квасоля)
Складноцвіті (салат, цикорій, топінамбур)
Гречкові (щавель, ревінь)
Лободові (буряк, шпинат)
Цей поділ враховують, наприклад, при складанні сівозміни. Представники однієї родини не повинні слідувати один за одним, тому що мають спільних шкідників і збудників хвороб.
За господарським призначенням, овочеві культури поділяються на:
Плодові (томат, баклажан, перець, огірок, кабачок, патисон, гарбуз, кавун, диня, артишок, горох, боби, квасоля, соя, кукурудза цукрова)
Коренеплоди (морква, бруква, буряк столовий, редька, редиска, ріпа, кореневі селера і петрушка)
Бульбоплоди (картопля, топінамбур)
Цибулеві (цибуля, часник)
Капустяні (капуста білоголова, цвітна, червоноголова, китайська, листова, савойська, брюссельська, пекінська, кольрабі, броколі)
Зелені, або зілля (петрушка листова, салат, шпинат, щавель, ревінь, портулак, спаржа, гірчиця листова, мангольд)
Пряно-смакові (аніс, кріп, базилік, любисток, гісоп, крес-салат, майоран, естрагон, хрін, катран, коріандр, меліса, м’ята, шавлія, чабер, кмин, чебрець, розмарин, рута, фенхель)
Деякі овочеві рослини можуть кочувати з групи в групу. Наприклад, кріп можна віднести одночасно і в групу зелених, і в групу пряно-смакових культур. Але ми відзначили на початку статті, що класифікація овочевих культур умовна і має дещо розмиті межі.
Іноді кавун і диню виділяють в окрему групу – баштанні. Це пояснюється швидше особливостями вирощування, ніж господарським призначенням.
Класифікація овочевих культур за тривалістю життєвого циклу. Життєвим циклом рослини вважається період від сходів до утворення насіння. Якщо після утворення насіння, рослина не відмирає, а продовжує рости і розвиватися – її називають багаторічною. Варто також відзначити, що дикі форми деяких культурних рослин на своїй батьківщині є багаторічними. Однак при вирощуванні в культурі в наших умовах ці рослини відмирають після утворення насіння. Якщо це відбувається в перший же рік – такі рослини є однорічними. Наприклад – томат, перець.
Отже, за тривалістю життєвого циклу овочеві культури бувають:
Однорічні – ранні сорти білоголової капусти, цвітна і пекінська капуста, томат, перець, баклажан, картопля, огірок, кабачок, гарбуз, кавун, диня, салат, кріп, редиска.
Дворічні – в перший рік життя формують розетку листя, ростову бруньку, що розрослася (качан), коренеплід, цибулину. На другий утворюють квітконоси, на яких формуються квіти, плоди і насіння. Сюди відносять: буряк, моркву, петрушку, селеру, пізні сорти білоголової капусти, брюссельську, савойську, червоноголову капусту. В цю групу включають також ріпчасту цибулю, цибулю-порей і часник.
Багаторічні – хрін, ревінь, щавель, спаржа, деякі види цибулі. Утворення насіння не призводить до виснаження і загибелі рослин
Крім наведеної класифікації овочевих культур за їх біологічними, морфологічними і господарськими ознаками, існує також групування рослин по їх відношенню до зовнішніх чинників – температури, висвітлення, родючості ґрунту, вологи. Це дуже важлива тема, тому є предметом окремої статті.