Механічний склад ґрунту. Метод визначення
У статті описані короткі характеристики ґрунтів, наведено простий метод, як визначити механічний склад ґрунту.
Знати тип ґрунту за механічним складом і вміти його визначати необхідно для того, щоб ефективно використовувати землю. Від типу ґрунту залежить система удобрення, система поливів і обробок. Наприклад, легкі ґрунти вимагають більш частих поливів, але меншими нормами води. Те ж стосується і добрив. Важкі ґрунти необхідно частіше розрихлювати, в тому числі на велику глибину.
За механічним складом виділяють такі типи ґрунтів:
Піщані ґрунти найбільш легкі за своїм складом. Вони швидко визрівають навесні. Проте так само швидко втрачають вологу. Для поліпшення їх складу вносять глинисту землю, мул, торф, органічні добрива.
Супіщані ґрунти містять більше дрібних мулистих частинок. Разом з легкими суглинками беззастережно підходять для всіх поширених культурних рослин.
Суглинки. Містять велику кількість органіки. Поживні речовини в них можуть накопичуватися і поступово витрачатися. Найбільш врожайні ґрунти. Однак середні і важкі суглинки вимагають внесення розпушуючих компонентів – торф, пісок, тирса.
Глинисті ґрунти. Найважчі ґрунти. Вода і повітря погано проникають до кореневої системи рослин. У посушливий період утворюють міцний корок і тріскаються. Вимагають обов’язкового внесення розпушувачів. Інакше хороших врожаїв можна не чекати. Однак мають гарний потенціал родючості.
Точно визначити механічний (гранулометричний) склад ґрунту можна за допомогою лабораторних аналізів. Однак існує польовий метод визначення типу ґрунту. Він простий і досить точний. Беруть землю з грядки і розминають в руках, додаючи воду, до стану крутого тіста. З отриманого матеріалу намагаються зробити кульку. Потім з кульки намагаються розкачати шнур, товщиною міліметрів 5. Якщо шнур вийшов, його намагаються згорнути в кільце діаметром в декілька сантиметрів і дивляться на результат. З піщаного ґрунту навіть кульку зробити проблематично. Якщо ґрунт супіщаний – шнур розвалюється і тріскається. Легкий суглинок – шнур скочується, але кільце не виходить. Середній суглинок – кільце вдається, але тріскається і розвалюється при спробі взяти його пальцями вільної руки. Важкий суглинок – кільце виходить, але має невелику кількість тріщин. Глина – кільце виходить гладким, без тріщин.
Найбільш оптимальними для вирощування культурних рослин вважаються добре аеровані і вологопроникні супіщані і легкі суглинисті ґрунти. Піщані і глинисті ґрунти підходять гірше. Вони вимагають ряду заходів, спрямованих на їх поліпшення.
Крім механічного складу ґрунту необхідно знати і вміти визначати хімічну реакцію ґрунтового розчину, тобто кислотність.