Сорти білоголової капусти
Сорти білоголової капусти, а також її гібриди, за строками дозрівання поділяються на кілька груп:
- надранні (від сходів до збирання врожаю проходить менше 115 днів)
- ранні (115-125 днів)
- середні (125-140 днів)
- середньопізні (140-160 днів)
- пізні (понад 160 днів)
Іноді виробники насіння вказують значно коротший вегетаційний період, наприклад, 40-60 днів. Це означає, що терміни технічної стиглості обраховуються не від появи сходів, а від дня висадки розсади. Такий маркетинговий хід особливо часто зустрічається в описі ранніх сортів.
Надранні та ранні сорти вирощують для отримання ранньої свіжої та ніжної продукції. Головки капусти цих груп стиглості не відрізняються великими розмірами, масою та щільністю. Зберігається рання капуста не довго, швидко в’яне та псується. Якщо рослини перетримати в полі навіть нетривалий час – то качани розтріскуються і стають непридатними для вживання. Тому для власних потреб відводити під ранню капусту значні площі не рекомендується. Для отримання конвеєра продукції можна висівати ранню капусту в кілька термінів.
Середні та середньопізні сорти білоголової капусти вирощують для споживання у свіжому вигляді, нетривалого (2-4 місяці) зберігання, квашення. Ці сорти мають найвищу врожайність, довго не розтріскуються, качани великі, щільні, смакові якості – високі, листя соковите, ніжне.
Пізні сорти утворюють дуже щільні, середні за величиною головки. Листя досить жорсткі, сухі, для квашення погано придатні. Основна мета вирощування пізньої капусти – тривале (7-8 місяців) зберігання.
Кожен городник сам визначає площі, зайняті капустами різних груп стиглості, виходячи з власних потреб. Проте рекомендуємо вирощувати капусту всіх термінів дозрівання, приділити особливу увагу середньопізнім та пізнім сортам, а ранні – висаджувати у кілька термінів невеликими партіями