Класифікація петуній
Петунія – рід, який об’єднує до 40 видів рослин. Деякі види, наприклад, калібрахоа, взагалі відносяться до інших родів. Тому класифікація петуній доволі спірна і викликає завзяту полеміку ще з часів відкриття рослини. Але спробуємо в ній розібратись.

Петунія і калібрахоа. Як їх відрізнити?
Спочатку в садівництві використовувалось декілька видів петунії. Їх розмножували схрещували, отримували різноманітні гібриди, що відзначались різною силою росту, формою куща, кольором, розміром і формою квіток тощо. У 80-х роках минулого сторіччя, вчені вирішили дослідити геном петунії і з’ясувалось, що деякі зразки мають 14 хромосом, а деякі – 18. Тобто, окремі види рослин, що раніше вважались петуніями, насправді не належали до одного з ними роду. Назву «Петунія» зберегли за рослинами з 14-ма хромосомами. Відповідно інший рід назвали «Калібрахоа». Іноді така назва зустрічається у продавців насіння та розсади, але частіше використовують більш звичну – «петунія».
Обидві рослини мають багато спільних рис. Але є і відмінності. І полягають вони не тільки в кількості хромосом. Листки петунії липкі на дотик, бо мають залозисті волоски. Калібрахоа ж, на відміну, не липне. Листки калібрахоа більш вузькі, загострені на кінці. Квіти петунії мають відтінки білого, рожевого та фіолетового кольорів. Калібрахоа різноманітніша – її квіти можуть мати крім зазначених, жовтий, помаранчевий і навіть коричневий кольори. Тобто, якщо ваша рослинка має повністю чи частково жовті (помаранчеві) пелюстки – перед вами сорт, що має походження з роду калібрахоа. По відношенню до умов вирощування калібрахоа є трохи більш холодостійкою рослиною, ніж теплолюбні петунії. Калібрахоа є ампельною рослиною, хоча її пагони більш жорсткі.

За деякими даними, існують гібриди петунії та калібрахоа, які мають назву петхоа (петунія + калібрахоа).
Задля узагальнення та зручності, ми будемо використовувати переважно назву «петунія». Великої помилки в цьому нема.
Класифікація петуній за формою куща. Кущові, ампельні, каскадні петунії
Кущові сорти петунії мають порівняно прямостоячі міцні, здерев’янілі біля основи пагони, які добре гілкуються. Форма кущів округла. Розміри залежать від сорту і можуть бути як компактними, так і великими, розкидистими. Щільність куща теж є сортовою ознакою, але може регулюватись обрізкою. Кущові сорти висаджуються переважно у відкритому ґрунті для оформлення клумб, рабаток, бордюрів. Компактні кущові петунії можна вирощувати у вазонах та балконних ящиках.
Петунії з довгими звисаючими пагонами називають ампельними чи ампелями. Рослини цієї групи ростуть доволі швидко і не поспішають зацвітати. Ампельні сорти гілкуються слабше, ніж кущові форми. Довжина стебел ампельних петуній може сягати 1,5 м. Такі сорти використовуються для вертикального озеленення, вирощування в балконних ящиках та підвісних вазонах-кашпо. Зустрічається ще одна назва петунії ампельної – петунія пендула (синонім – Pendula).
Існує проміжна форма сортів петуній, яка називається каскадними. Сорти цієї групи спочатку ростуть вгору, подібно до кущових форм, а потім їх стебла каскадом спадають вниз під власною вагою. Каскадні петунії ідеально підходять для вирощування у підвішених вазонах та балконних ящиках.

Основні сортотипи петунії: мультифлора, грандифлора, мініфлора та інші
За розмірами куща, діаметром, формою та кількістю квітів, сорти петунії поділяють на такі типи:
Петунія мультифлора (синоніми: Multiflora, петунія багатоквіткова). Група сортів, що відрізняються великою кількістю дрібних, 4-5 см в діаметрі, квіток. Багатоквіткові петунії – кущові, використовуються для вирощування переважно у відкритому ґрунті: на клумбах, зелених бордюрах, у міксбордерах.
Петунія грандифлора (Grandiflora, петунія великоквіткова) – має великі, до 12 см квітки різного забарвлення. Пелюстки – можуть бути гладкими, але частіше зустрічаються сорти з хвилястими краями пелюсток. Кількість квітів відносно невелика. Як правило, петунія грандифлора представлена кущовими формами, хоча зустрічаються каскадні. Доволі примхлива теплолюбна рослина. Петунія великоквіткова використовується переважно для вирощування в різноманітних ємностях з можливістю укриття від несприятливих погодних умов.
Петунія мініфлора (Miniflora) утворює невеликий за розмірами кущик, до 20 см висотою. Квіти дрібні – приблизно 4 см в діаметрі, воронковидної форми різного забарвлення. Рослини універсального призначення: від балконів, до відкритого ґрунту.
Петунія міліфлора (Milliflora, дрібноквіткова петунія). Група сортів петунії, що відрізняється великою кількістю дрібних квіток, 2,5-4 см в діаметрі. Петунія міліфлора утворює дуже компактний кущ і використовується для посадки у невеликих горщиках та ящиках, а також на клумбах, у бордюрах.
Махрова петунія. Квіти більшості сортів петунії мають 5 пелюсток. Але вже давно селекціонери вивели сорти з багатопелюстковими махровими квітками.. Краї пелюсток махрових петуній – хвилясті чи гофровані. Власне квіти дуже красиві та незвичні, можуть мати різне забарвлення, в залежності від сорту. Махровими бувають всі групи петуній: кущові, ампельні, сильнорослі, карликові. Розмножують махрові петунії вегетативно (живцями) та насінням. Останній спосіб раніше не був дуже популярним, тому що вихід махрових петуній з сіянців не перевищував 20%. Зараз виробники насіння запевняють, що всі 100% сіянців будуть махровими.

Двокольорові петунії: пікоті, зірка, скай
Пікоті (Picotee) – петунії з квітами, що мають смугу іншого (зазвичай, білого) кольору по зовнішньому краю пелюсток.
Зірка (Star, зорепад, галактика) – група сортів петунії, з двокольоровим забарвленням пелюсток, що нагадує зірку.
Скай (Sky) – серія петуній, квіти яких мають численні світлі або білі невеликі плями, що нагадують зорі на небі.

Вейн (Vein) – жилки та центр квітки мають більш насичений відтінок, ніж основне забарвлення пелюсток.
Комерційна класифікація петунії. сурфінія, фріллітунія, супербіссіма
Сурфінія (Surfinia). Торгова марка сортів петуній японської селекційної компанії Suntory. Сурфінії дуже декоративні. Вони мають ампельну або каскадну форму куща. Сурфінії швидкорослі, стійкі до несприятливих погодних умов: посухи, низьких температур, вітру. Існують сорти з махровими і звичайними квітами, різного забарвлення та розміру. Сурфінія ідеально підходить для вирощування в підвісних кашпо, вазонах, ящиках. Розмножується тільки вегетативно. Насіння сурфінії, що зустрічається у продажу – насправді є насінням звичайних ампелей.

Фріллітунія кущова петунія, що подібно до грандифлори має великий розмір квіток. Пелюстки сильно гофровані, що робить квіти майже махровими на вигляд. Фріллітунії дуже вибагливі рослини, їх рекомендується вирощувати в контейнерах з можливістю укриття від негоди.
Супербіссіма (Superbissima) – ще один різновид петунії великоквіткової. Пелюстки сильно гофровані, дуже декоративні. Форма куща переважно каскадна. Цю петунію краще вирощувати в підвісних кашпо та балконних ящиках.

Виробники з маркетинговими цілями часто присвоюють власним лініям сортів петуній відмінні назви. Це додає плутанини і хаосу. Наведена вище класифікація петунії не є вичерпною і призначена для більш-менш впевненого орієнтуванні в безлічі сортів цієї чудової культури.