Зелений бордюр в дизайні саду

Зелений бордюр у декоративному садівництві – це межа, обрамлення, реалізоване неширокою смугою з низькорослих рослин одного або декількох видів.  Бордюр, як правило, повторює форму того елемента, який він обмежує.  У ландшафтному дизайні цей елемент використовується для обрамлення садових доріжок, клумб, газонів, грядок, пристовбурних кіл.

Зелений бордюр
Зелений бордюр біля садової доріжки

Рослини, що використовуються для формування бордюрів, можуть бути квітковими або декоративно-листяними, одно- або багаторічними.  Важливим критерієм підбору рослин слугує їх відносна низькорослість. Зелений бордюр повинен лише підкреслювати, а не затуляти собою інші елементи саду. Часто в зеленому бордюрі використовують всього один вид рослин. Але іноді має сенс висадити кілька рядів різних культур.  Особливо це стосується квіткових бордюрів. При їх закладці намагаються підібрати квіти таким чином, щоб їх цвітіння відбувалось без перерв, почергово, з ранньої весни до пізньої осені. Також під час планування видового складу бордюрів не забувають врахувати ставлення рослин до світла і тіні, вологи, тривалість їх вегетаційного періоду, тощо.

Добре підходять для бордюрів чорнобривці, алісум, лобелія, низькорослі айстри, корейські хризантеми, карликові лілії, нарциси, тюльпани, віола, деякі види гвоздики.  Часто в якості бордюрів використовують багаторічні чагарники, що повільно зростають та добре піддаються формуванню крони. Зокрема, велике розповсюдження отримали самшит, магонія, а також карликові туї та ялівці. На городі для обрамлення овочевих грядок можна використовувати овочеві культури з декоративним листям: різноманітні салати, моркву, петрушку, кріп, гірчицю листкову та ін.

Догляд за бордюрами полягає в розпушуванні ґрунту, підживлені, видаленні бур’янів, пожовклих і відмерлих частин рослин. Замість загиблих рослин висаджують нові. Для створення резервного запасу рослин, слід заздалегідь потурбуватися про створення невеликого розсадника декоративних культур.

Влітку на сонці камінь доріжок розжарюється. Земля біля каменю висушується і перегрівається. Це може призводити до пригнічення і загибелі прилеглих рослин. Тому в спеку необхідно охолоджувати кам’яні чи бетонні доріжки водою. Або висаджувати рослини бордюру не впритул до доріжки, а не певній відстані.

Деякі рослини з часом сильно розростаються. Вони можуть наповзати на доріжки, перешкоджаючи вільному проходу, затуляти і пригнічувати квіти на клумбах, траву газонів. Краще заздалегідь подбати про дистанцію між бордюром та елементами, що він обмежує. Особливо це важливо для багаторічників.

Високорослим різновидом бордюру є живопліт. На відміну від бордюру, живопліт не тільки відокремлює різні елементи саду, а й обмежує огляд. В певній мірі, до бордюрів можна віднести і міксбордер. Ці елементи ландшафтного дизайну заслуговують окремих статей.