Клумба. Загальні принципи облаштування
Клумба – найпоширеніший вид квітника. Цей елемент ландшафтного дизайну прикрасить будь-яку ділянку незалежно від обраного стилю.
Клумба – відносно невеликий квітник правильної форми (коло, квадрат, овал, прямокутник). Найчастіше на клумбах вирощують однорічні квіти та декоративно-листяні рослини. Але можна висаджувати карликові багаторічники, що відіграють роль бордюру клумби. Цікавим є обрамлення клумби каменем, цеглою, дерев’яними або полімерними бордюрами.
Перед проектуванням необхідно вибрати місце для клумби. Найкращою буде сонячна ділянка, розташована в центральній частині газону або палісадника. Важливо також продумати склад рослин, схему та терміни їх висадки. При підборі декоративних рослин необхідно враховувати такі фактори:
- Основний колір листя або квітів
- Терміни цвітіння
- Висота рослин
- Вимоги рослин до ґрунту та вологи
Ґрунт під клумбу готують дуже ретельно, з осені. На ділянку вносять достатні дози добрив, глибоко перекопують, вибираючи кореневища бур’янів. У деяких випадках роблять насип, піднімаючи клумбу над ділянкою.
Цибулинні культури висаджують восени, згідно із заздалегідь підготовленою схемою. Якщо до морозів є час, можна висадити багаторічні чагарники та розсаду дворічних квітів (віола, маргаритка, гвоздика). Ці рослини зможуть укорінитися до зими. Осінні посадки допомагають заощадити час, якого навесні катастрофічно не вистачає.
Весною на клумбі висаджують однорічні рослини. Робити це краще не насінням, а заздалегідь вирощеною самостійно або придбаною розсадою. При озелененні клумби слід дотримуватися принципу ярусності: більш високі рослини розміщують ближче до центру клумби. У разі однакової висоти вибраних рослин, рівень землі у центрі клумби піднімають, підсипаючи ґрунт.
Догляд за клумбами полягає у видаленні бур’янів, боротьбі з хворобами та шкідниками, поливах, підживленнях. Замість рослин, що відцвіли або загинули, своєчасно підсаджують нові, щоб клумба залишалася привабливою весь сезон.
Існують інші різновиди квітників. Крім звичних клумб і рабаток, особливий інтерес являють собою міксбордери, альпінарії, квіти у вазонах, вертикальне озеленення стін, арок, стовбурів дерев. У регулярних садах ефектно виглядає так званий партер. Це яскравий квітковий або комбінований бордюр, висаджений у формі різних візерунків, літер та вензелів, що прикрашає центральний газон саду. Особливий інтерес представляє «квітковий годинник» – клумба круглої форми, квіти на якій висаджені секторами. Вони підібрані таким чином, щоб розпускатися і закриватися в певний час доби.