Особливості та вирощування шпинату
Шпинат – дуже холодостійка і скоростигла культура. Вирощування шпинату дозволяє отримати надранній урожай вітамінної зелені. Причому, саме на початку весни. Тобто в період, коли організм ослаблений і відчуває найбільшу потребу в мікроелементах і вітамінах. Шпинат дає продукцію навіть раніше, ніж такі скоростиглі культури, як редиска, салат, щавель. Шпинат дуже популярний за кордоном. Однак в Україні він незаслужено обійдений увагою городників. Але останнім часом, у зв’язку з тенденцією переходу до здорового і збалансованого харчування, інтерес до цієї культури зріс і у нас.
Харчова цінність і використання шпинату
Ця культура цінується не за смакові якості. Листя шпинату прісне і несмачне. Однак за вмістом корисних речовин шпинат посідає лідируючі позиції серед овочів. Він є джерелом практично всіх відомих вітамінів, багатий солями калію, кальцію, магнію, цинку, білками і вуглеводами. За вмістом заліза шпинат перевершує всі овочеві культури. Це робить його найціннішим продуктом при дієтичному і лікувальному харчуванні.
Широко відомі лікувальні властивості шпинату. Як допоміжний засіб, його використовують при лікуванні анемії, цукрового діабету, хвороби ясен, розладах травлення. Вважається, що шпинат очищає організм людини, виводячи з нього шлаки.
У їжу вживають термічно оброблене листя – варене, тушковане, запечене. Його використовують як компонент будь-яких страв. Наприклад, для приготування вітамінних супів, соусів, гарнірів, як начинку або компонент начинки пирогів, для яскравого оформлення страв. У сирому вигляді шпинат практично не вживають – хіба що додають невелику кількість подрібненого листя в салати.
Варто відзначити, що листя шпинату не зберігають, а використовують максимально швидко. При тривалому зберіганні, навіть в холодильнику в зелені утворюються шкідливі для людини сполуки – нітрити. Тому про запас шпинат краще консервувати або заморожувати – корисні властивості шпинату при цьому зберігаються, а нітрити не утворюються. А для забезпечення регулярних поставок свіжої зелені до столу шпинат сіють в невеликих кількостях всю весну і літо, раз в 2-3 тижні.
Вирощування шпинату
Шпинат – дуже холодостійка і скоростигла культура. Насіння проростає вже при + 2°С. Сходи з’являються через 5-7 днів і витримують невеликі заморозки. Ця особливість дає змогу сіяти шпинат якомога раніше.
Грядку під шпинат готують заздалегідь, бажано ще з осені. За тиждень до висіву грядку можна накрити плівкою – це дозволить землі краще прогрітися. Шпинат висівають на глибину 1,5-2 см, за схемою 20-25 см між рядками, 5-10 см між рослинами в ряду. До масового збору врожаю шпинат придатний вже через 20-30 днів після посіву. Тому доцільно висівати шпинат в якості попередника для теплолюбних або ущільнювача для культур з тривалим вегетаційним періодом.
Для отримання надраннього врожаю можна використовувати розсадний метод вирощування шпинату. Насіння на розсаду висівають за 2-3 тижні до запланованої висадки. У відкритий ґрунт розсаду висаджують в середині квітня, під плівку – на 10 -14 днів раніше.
Взагалі, вирощування шпинату не дуже складне. Догляд полягає у своєчасній прополці і поливах при необхідності. Додаткового внесення добрив шпинат, як правило, не вимагає. Навпаки, при надмірному внесенні добрив, листя шпинату стає шкідливим (накопичує нітрити). Вегетаційний період триває недовго. Через 3 тижні після сходів вже можна збирати врожай.
Збирають як окремі листки, так і рослини повністю. Роблять це у фазі розетки. Рослини, що пішли у стрілку – в їжу непридатні. Старе листя вибраковують, а молоде – використовують для приготування їжі або заморозки.