Критерії якості саджанця плодового дерева

Як придбати якісний саджанець і не стати при цьому жертвою обману і не розчаруватися в покупці? На які критерії якості саджанця звернути увагу?

Раніше вже було зазначено, що купувати саджанці краще в спеціалізованих розплідниках. Бажано, аби розплідник мав документи, що підтверджують якість власної продукції: ліцензії, сертифікати, дозволи фітосанітарної служби.  Купівля посадкового матеріалу просто з рук біля траси з великою ймовірністю може розчарувати в майбутньому.

Вік посадкового матеріалу

Звичайно, будь-якій людині властива нетерплячість в очікуванні результату. Тому багато хто вибирає трирічні і більш вікові саджанці в надії на швидке плодоношення.  Це не рекомендується з ряду причин.  По-перше, такі дерева часто довго приживаються і не сильно випереджають у розвитку дворічки, висаджені в той же час. Відповідно і плодоносити починають не раніше. По-друге – вартість.  Крім високої ціни самого саджанця, доведеться витратитися на його транспортування.

Тому радимо купувати одно- і дворічні рослини.  Це найоптимальніший варіант.  Такі саджанці, як правило, швидко приживаються і починають активно рости вже у перший-другий рік після посадки.  Ще один плюс – відносно невелика вартість.

Підщепи

Плодові рослини розмножують вегетативно. Здатні до зростання частини материнського дерева (частина пагону з декількома бруньками або одна брунька з невеликим фрагментом кори і деревини) прищеплюють на кореневласну рослину – підщепу. Підщепи вирощують на спеціальних ділянках – маточниках. Підщепа значно впливає на зростання і термін вступу в плодоношення прищепленого сорту, а також на термін його життя.

Підщепи бувають сильнорослі (це, як правило, сіянці дикої форми культури або якого-небудь старого сорту) і клонові (вегетативно розмножені напівкарликові і карликові підщепи).

Сильнорослі підщепи (або сіянці) утворюють потужну глибоко проникаючу кореневу систему, стійку до підмерзання.  Але дерева на таких підщепах ростуть дуже високими і незручними в догляді.  Але слаборослі сорти, прищеплені на сіянцях, є прийнятним компромісом.  Треба відзначити вкрай небажане використання сильнорослих підщеп на ділянках з неглибоким заляганням ґрунтових вод.

Напівкарликові і карликові підщепи рекомендується використовувати в сучасному садівництві.  Щеплені на клонові підщепи дерева мають зручну компактну крону, можуть вирощуватись при близькому рівні ґрунтових вод.  Але через поверхневе розташування коренева система іноді підмерзає.  Саджанці на протязі всього життя вимагають опори.  Також варто відзначити недовговічність дерев, вирощених на слаборослих підщепах.  Термін продуктивного використання такого саду майже не перевищує 15 років.

Варто згадати і про карликові вставки між сильнорослою підщепою і сортовою прищепою.  Дерева з такими вставками менш схильні до підмерзання коренів, не вимагають підпірок, ростуть невисокими.  Але, на жаль, теж недовговічні і не можуть нормально розвиватися при близькому заляганні підземних вод.  Такі саджанці не набули широкого поширення.

Інформація про використану підщепу часто не оголошується, але її можна дізнатися безпосередньо в самому розпліднику.

Саджанці з закритою (ізольованою) кореневою системою

У продажу часто зустрічаються саджанці, що ростуть в ємностях різного об’єму.  Вони менш розвинені і дорожче коштують.  Зате приживаються краще і одразу починають рости.  Крім того, такі рослини можна висаджувати не тільки весною чи восени, але і влітку.  Загалом, купувати їх краще, ніж звичайні саджанці з відкритими коренями.

Критерії якості саджанця

Критерії якості саджанця
Саджанець повинен мати розвинену кореневу систему

Обраний саджанець повинен мати досить розвинену не підсохлу кореневу систему, що складається з 3-5 стрижневих коренів і розвиненою грудкою мичкуватих коренів.  Довжина кореневої системи – не менше 25 см.

Штамб і гілки повинні мати гладку кору, без зморщування (ознака підсихання або підмерзання) і вм’ятин (можливо, захворювання або морозовина).  Обов’язкова наявність вираженого центрального провідника (крім персика та абрикоса).  Висота місця щеплення – 5 см від кореневої шийки (місця, де кора стовбура переходить в брунатно-помаранчеву кору кореневої системи). У саджанців на карликових підщепах ця висота повинна складати 15-25 см.

Однорічний некронований саджанець повинен мати висоту 1-1,2 м, товщину штамбу біля кореневої шийки не менше, ніж 15 мм.

Однорічний кронований саджанець повинен мати висоту штамба (від кореневої шийки до нижньої гілки) не менше 60 см. Також бажано, щоб було 4-6 бічних гілок не менше 20 см завдовжки. Бічні пагони повинні рівномірно розташовуватись навколо центрального провідника.  Кут між бічною гілкою і центральним провідником – не менше 60градусів.  Товщина штамбу в районі кореневої шийки – не менше 15 мм.

Дворічки – те ж саме, але довжина бічних гілок – не менш ніж 40 см, а мінімально допустима товщина штамба – близько 18 мм.

Наостанок.  Щоб не переплутати, зберігайте бирку на саджанці із зазначенням сорту.  А якщо такої немає – зробіть самостійно. Після посадки перенесіть всі назви сортів на аркуш паперу із зазначенням, що, де і коли висаджено.  В подальшому це стане в нагоді.