Припосівний обробіток ґрунту
Припосівний обробіток ґрунту проводиться спільно з посівом і полягає у створенні оптимальних умов для висіву насіння та появи сходів.
Після проведення весняних розпушувань ділянка стає вирівняною і чистою від сходів бур’янів. Ґрунт набуває оптимальну структуру – немає великих затверділих грудок землі і поверхневої кірки. Відсутні багаторічні бур’яни. Загалом ділянка готова для висіву насіння, чи висадки розсади овочевих культур. Тому весняний обробіток ґрунту часто називають передпосівним.
Проте іноді виникає потреба в земляних роботах безпосередньо під час посіву. Трапляється це через недостатню попередню підготовку ділянки, сильні зливові опади, необхідність додаткового знищення сходів бур’янів, тощо.
Власне ж припосівний обробіток ґрунту здійснюють під час і одразу після посіву. Грядку при потребі розмічають і нарізають борозенки, в які буде висіватися насіння. Відстань між борозенками відмірюють згідно обраної схеми висіву культури. Борозенки роблять кутом сапи, загостреною мотикою або краєм дошки на глибину висіву насіння. У борозенки засипають невелику частину мінеральних добрив та висівають насіння культур.
В суху погоду борозенки роблять дещо глибшими і поливають. Насіння висівають після того, як вода всмокчеться в землю.
Після висіву борозенки засипають землею. Це можна робити сапою, або акуратно проводячи вздовж, впоперек, або по діагоналі рядків зворотною стороною грабель. Також важливо ущільнити верхній шар ґрунту за допомогою спеціальних котків, широкої дошки. Ущільнюють землю для того, щоб покращити контакт насіння з ґрунтом. Окрім цього, такий прийом сприяє потраплянню вологи з нижніх шарів ґрунту угору, до сходів. Це забезпечить найкращі умови для проростання насіння рослин.
Не всі культури висівають рядками. Деякі овочі (огірок, кабачок, капуста) доцільніше сіяти окремими гніздами. При цьому відпадає необхідність у нарізанні борозенок, економніше використовується посівний матеріал, відпадає потреба у кропіткому проріджуванні сходів. Насіння висівають по декілька штук в окремі лунки. Відстань між гніздами – згідно обраною схеми. Лунки викопують на задану глибину, поливають та висівають насіння. Потім – засипають землею і злегка утрамбовують долонею.