Обробіток ґрунту в період вегетації

Після посіву механічний обробіток ґрунту здійснюють як до появи сходів, так і в період вегетації. У просапних культур, він полягає, в основному, у розпушуванні міжрядь.

Сходи деяких овочевих культур, наприклад, цибулі та моркви з’являються досить пізно, через 2-3 тижні після посіву. За цей час утворюється ґрунтова кірка, проростають бур’яни. Тобто створюються фактори, несприятливі для культурних рослин.  Тому виникає потреба провести досходовий міжрядний обробіток ґрунту – розпушування чи прополювання. Для того, щоб якомога раніше позначити рядки, до насіння, що сходить тривалий час, додають невелику кількість насіння культур, які дають швидкі сходи. Найчастіше використовують редис, редьку, салат. Орієнтуючись по їх сходах, проводять перше обережне розпушування міжрядь посівів.

На культурах, що в подальшому потребуватимуть прорідження (морква, петрушка, цибуля) – досходовий обробіток ґрунту можна проводити шляхом суцільного боронування впоперек рядків. Для цього використовують граблі або борони. Термін проведення операції – приблизно через 7-10 днів після сівби, коли насіння бур’янів масово проростає. Така операція дозволяє зруйнувати ґрунтову кірку та значно знизити кількість ранніх бур’янів. Досходове боронування здійснюють, якщо впевнені у гарній схожості насіння культури.

Надалі розпушування міжрядь проводять, керуючись станом ґрунту, кількістю бур’янів або технологічною необхідністю – після поливу, при підживленні.

Обробіток ґрунту в період вегетації краще проводити наступного дня після опадів чи поливу. Також  необхідно зважувати на прогноз погоди – у найближчі кілька днів не повинно бути опадів. При цьому досягається два результати: закривається від випаровування волога кореневмісного горизонту і немає необхідності в прибиранні підрізаних бур’янів. Крім цього, у верхньому шарі ґрунту створюються умови, несприятливі для проростання чергових порцій насіння бур’янів.

Розпушування міжрядь проводять ручним інструментом – сапами, мотиками, культиваторами, плоскорізами, розпушувачами на невелику глибину 2-3 см. Виняток – підживлення рослин. У цьому випадку в міжряддях нарізають борозенки глибиною 5-7 см, для швидшого потрапляння добрив у кореневмісний шар ґрунту. Також глибоко розпушують землю у разі надмірних опадів. Теж саме здійснюють для прискорення визрівання та підвищення якості продукції деяких овочевих культур: наприклад, цибулі та часнику.

Підгортання, або окучування – це теж вид міжрядної обробки. Підгортання полягає у підгрібанні землі з міжрядь до стебел рослин. Здійснюють його за допомогою мотик, сап або спеціальних дволапих плугів-окучників. Деякі культури при підгортанні відрощують додаткове коріння. Це сприяє покращенню живлення рослин та позитивно впливає на врожай.

Обробіток ґрунту в період вегетації картоплі
Підгортання картоплі

Підгортання проводять виключно вологою землею після дощу або поливу. У сухій землі додаткове коріння не відростає. Тому цей агроприйом не матиме необхідний ефект. Навпаки, гребінь пересушеного ґрунту перешкоджатиме просочуванню вологи до основного коріння рослини. А це призведе до зменшення продуктивності рослин.

Міжрядні розпушування та прополювання здійснюють на протязі всього вегетаційного періоду. Потім починається новий цикл операцій по обробітку ґрунту на ділянці. Приступати до нього можна одразу після збирання врожаю.