Садові доріжки. Види і призначення
Садові доріжки є невід’ємним елементом дизайну ділянки. Крім функціонального навантаження, вони несуть значний естетичний ефект. Доріжки повинні бути зручні для використання і доглянуті.
Типи садових доріжок і їх відмінність
Доріжки на ділянці можна розділити на дві категорії: основні та допоміжні .
Основні садові доріжки – з’єднують між собою різні споруди на ділянці, а також ведуть до городу і саду. Крім цього, сюди відноситься парадна доріжка від хвіртки до будинку.
Основним доріжкам приділяють значно більшу увагу. Вони несуть значне навантаження і використовуються весь час існування ділянки. До їх створення слід поставитися дуже серйозно. Ширина основних доріжок повинна бути не менше 1-1,5 м для вільного проходу людини з габаритним вантажем, або садовою тачкою, проїзду садової міні-техніки – газонокосарки або мотокультиватора.
Покриття головних доріжок роблять твердим. Це може бути бруківка, плитка, камінь, дошка. Дуже важливо ретельно підготувати основу під покриття – в іншому випадку доріжка буде недовговічною.
На стадії проектування доріжки слід подбати про її освітлення. Кабель для ліхтарів краще укладати в залізну або пластикову трубу достатнього діаметру. Це допоможе уникнути його пошкодження при земляних роботах, а також полегшить заміну кабелю при необхідності.
Іноді по краях доріжки укладають бордюрний камінь. В такому випадку, щоб на доріжці не утворювалися калюжі, треба зробити дренаж.
Варто відзначити, що садові доріжки повинні бути на 5-10 см вище, ніж загальний рівень ділянки. Це дозволить легко змивати бруд з покриття за допомогою мийки високого тиску або шлангу. А при сильній зливі доріжка не замулюватиметься землею з ділянки, а навпаки, буде самоочищатися.
Допоміжні або додаткові садові доріжки з’єднують між собою різні елементи саду, городу (наприклад, доріжки в міжряддях саду або між грядками городу).
Допоміжні доріжки зазвичай роблять шириною 30-50 см. Покриття може бути різним, від ґрунтового до твердого кам’яного. Всі варіанти мають свої плюси та мінуси. Ґрунтові доріжки зробити легко і швидко. Але вони розкисають в дощ, по ним важко ходити. Особливо це проявляється на важких суглинках. Доріжки, вимощені каменем, більш зручні. Але вони можуть перешкоджати механізованій обробці ґрунту в саду і на городі. Іноді доріжки відсипають щебінкою, гравієм різних фракцій і кольорів. Незважаючи на гарний вигляд, такі покриття теж мають ряд недоліків – вони не дуже зручні для ходьби, а також засмічують землю камінням.
Найбільш ефективним, недорогим і функціональним є задерніння доріжок – висів спеціальних, стійких до витоптування, сумішей газонних трав. Такі зелені доріжки можуть бути облаштовані в міжряддях саду, ягідника, на городі. Попри високу декоративність, трав’яне покриття не дуже підходить для доріжок, що надто часто використовуються. При високих навантаженнях, воно швидко втрачає декоративний вигляд. Для облаштування більш довговічного покриття садових доріжок можна використовувати органічні матеріали (тирсу, подрібнену кору). Такі покриття екологічні і при розкладанні збагачують ґрунт поживними речовинами. Також допускається використання дуже дрібних фракцій щебню, гравію, відсіву або піску. Навіть за умови рознесення по ділянці, такі матеріали не засмічують ґрунт, та не перешкоджають його обробітку.
Дизайн садових доріжок
Доріжки можуть бути прямими або звивистими. Останні більш декоративні, але не дуже функціональні. Значною мірою напрям доріжок повинен залежати від обраного стилю дизайну саду. У регулярних садах більш гармонійно виглядають прямі доріжки, в ландшафтних – природними здаються звивисті стежки.
Покриття доріжки теж можна спроектувати з натхненням. Для основних доріжок використовують спеціальні вироби з бетону (їх так і називають ФЕМ – фігурний елемент мощення), натуральний камінь – природний і оброблений. Відсипку допоміжних стежинок виконують крихтою каменю, піском, тирсою різних кольорів.
Важливе значення в дизайні доріжок має їх озеленення. Уздовж доріжок висаджують строкаті міксбордери, одноколірні зелені бордюри, живоплоти різної висоти і густоти. Ці елементи можна комбінувати по всій довжині доріжок. Дуже романтично виглядають арки над доріжкою, повиті квітучими рослинами. Детальніше про ці елементи дизайну читайте у відповідних статтях.