Живлення рослин. Макроелементи і мікроелементи

Що таке макроелементи і мікроелементи, яку роль відіграють вони у процесах росту і розвитку рослин? Розглянемо, які хімічні елементи потрібні рослинам для життєдіяльності.

Ще зі школи ми знаємо про фотосинтез – процес, при якому вуглекислий газ під дією світла з’єднується з водою і утворює найпростіші цукри.  Крім води і вуглекислого газу, рослинам потрібен кисень. Він приймає участь в окисленні цукрів з виділенням енергії, необхідної для підтримки процесів життєдіяльності (ця реакція називається диханням).

Макроелементи і мікроелементи
Макроелементи у атмосфері

Однак, крім простих цукрів, рослини синтезують безліч різноманітних органічних сполук – білки, жири, складні вуглеводи.  Для цього їм необхідні елементи живлення, які є будівельними цеглинками органічних сполук, або беруть участь в процесах їх синтезу.

Залежно від кількості елемента, необхідного для життєдіяльності рослини, їх поділяють на макроелементи і мікроелементи.  Іноді елементи, потреба в яких середня, виділяють в окрему групу, іменовану мезоелементами.  Розглянемо ці групи.

 Макроелементи – азот (N), фосфор (P) і калій (K). Сюди відносять також кисень (O), водень (H) і вуглець (C). Але, через специфіку надходження до рослин, ці елементи традиційно не згадують.

 Мезоелементи – кальцій (Ca), магній (Mg).

 Мікроелементи – залізо (Fe), мідь (Cu), сірка (S), марганець (Mn), молібден (Mo), цинк (Zn), бор (B).

Макро- і мезоелементи необхідні рослинам в найбільшій кількості.  Вони є компонентами тканин і речовин, синтезованих рослинами.  Ці елементи містяться в ґрунті, а їх недолік компенсується внесенням добрив.

Потреба в мікроелементах не така висока, але їх значення для життєдіяльності рослин не менш важливе.  При нестачі мікроелементів порушуються процеси обміну речовин.  Мікроелементи теж містяться в ґрунті, проте, часто в недоступній для рослин нерозчинній формі.  Тому дуже важливим моментом в рослинництві є своєчасне і повне забезпечення культур доступними мікроелементами.  Добрива, які містять в собі комплекс мікроелементів, називаються мікродобривами.  Їх найбільша ефективність досягається при позакореневому внесенні (тобто, при обприскуванні листя). До речі, позакореневе підживлення можна проводити спільно з обробкою рослин проти шкідників і хвороб. Таким чином економляться час та сили.

Підсумуємо.  Рослинам необхідний цілий ряд елементів живлення.  Вуглець і кисень рослини в достатній кількості отримують з атмосфери. Водень потрапляє в тканини з атмосферної і ґрунтової вологи.  Крім цього, рослинам потрібні і інші елементи, які рослини отримують, в основному, з ґрунту, спільно з водою.  Їх кількість обумовлена ​​природним вмістом в ґрунті, а дефіцит покривається за рахунок внесення добрив.  Елементи живлення рослин повинні знаходитися в легкодоступній, розчинній у воді формі.