Підготовка ділянки до посадки саджанців

У чому полягає підготовка ділянки до посадки саджанців? Якого розміру копати посадкові ями?  Які схеми посадки використовуються для різних порід плодових дерев? Які дози добрив використовувати?

Саджанці плодових дерев зазвичай висаджують або восени (жовтень), або навесні (перша половина квітня).  У будь-якому випадку, підготовка ділянки до посадки саджанців починається за 1-2 місяці до запланованої висадки. Якщо саджати дерева збираються в квітні, то підготуватися слід ще з осені.

Схеми посадки дерев в саду

Залежно від сили росту, використовують різні схеми посадки плодових дерев.  Сильнорослі дерева яблуні і груші висаджують за схемою 5-6×4-5 м, де 5-6 м – відстань між рядами, а 4-5 м – відстань між деревами в ряду.  Слабо- і середньорослі дерева цих порід висаджують частіше: 5×4, а то і 4×3 м. Кісточкові – вишню, сливу, персик – висаджують за схемою 4×3 м, а абрикос і черешню – 5×4 м.

Найбільш зручна універсальна схема – 5×4 м для саджанців всіх порід.  В такому випадку дерева прекрасно розвиваються і плодоносять незалежно від сили росту, ефективно використовується площа ділянки.

Розмітка ділянки під сад

Безпосередня підготовка ділянки під висадку саджанців починається з розмітки. Для цього нам знадобляться кілочки, мотузка і рулетка.

Якщо ми розташовуємо ряд дерев уздовж краю ділянки, відступаємо 4 – 6 м метрів від межі. В інших випадках відстань від ряду дерев до будівель – 5 м, від інших дерев – 4-5 м, від чагарників – 3 м.

У нових будівельних нормах ДБН Б.2.2-12:2019, що набули чинності 1 жовтня 2019 року, встановлена мінімально допустима відстань до межі ділянки.  Для дерев воно дорівнює 4 – 6 м, для кущів – 1 м. Щоб уникнути суперечок з сусідами краще дотримуватися цих вимог.

Відмірявши необхідну відстань, забивають кілочок на місці розташування першого дерева. До нього прив’язують один кінець мотузки і натягують її на всю довжину майбутнього ряду дерев.  Другий кінець мотузки прив’язують до кілочка, встановленого в кінці ряду.  Контролюють паралельність ряду до межі ділянки або стіни будинку. Тобто, до тієї лінії, біля якої буде розташований ряд дерев. Уздовж мотузки кілочками позначаємо місця висадки дерев в ряду. Відстань між ними встановлюємо відповідно до обраної схеми посадки.

Керуючись тією ж схемою, відступаємо необхідну відстань від першого ряду і розмічаємо другий ряд майбутнього саду.  І так далі.

У разі, якщо ви плануєте висаджувати дерева не рядами, а безсистемно розставити їх по ділянці – пам’ятаємо, що мінімальна відстань між ними має бути не менше 4 м.

Копка посадкових ям

Посадкова яма повинна мати діаметр 60-80 см і таку ж глибину.  На бідних ґрунтах розміри збільшують на 20 см. Спочатку підрізають дерен на глибину 5-10 см. Потім вибирають родючий шар ґрунту. В останню чергу викопують підстилковий шар до необхідної глибини.  Всі шари ґрунту – дерен, родючий шар і підстилку – укладають навколо ями, окремо один від одного.

Стінки ями повинні бути, по можливості, вертикальними.  Форма (квадратна, кругла) – не має ніякого значення.

На піщаних ґрунтах дно ями бажано услати 10-15 сантиметровим шаром глини. Це старий, але ефективний метод затримання вологи в кореневмісному горизонті ґрунту.

На дно ями укладають зрізаний дерен. На піщаних ґрунтах дно ями бажано услати 10-15 сантиметровим шаром глини. Це старий, але ефективний метод затримання вологи в кореневмісному горизонті ґрунту.  Вище насипають родючий шар, перемішаний з основною дозою (2/3) добрив.  Верхню частину ями заповнюють нижнім неродючим ґрунтом, змішаним із залишками добрив.  Рівень землі над посадковою ямою повинен бути на 10-15 см вище, ніж рівень всієї ділянки.  Граблями відгрібають частину землі до країв, формуючи валок. Він буде затримувати воду. Рясно поливаємо.  У разі, якщо готуємо ями з осені для весняної посадки – полив не обов’язковий.

Для чого ями закопувати без висадки саджанця?  Справа в тому, що земля в ямах обов’язково «сяде». Це призведе до пошкодження відростаючих корінців саджанця. Крім того, коренева шийка, швидше за все, виявиться нижче поверхні ґрунту. Що в подальшому призведе до підмокання кори і позначиться на прирості, зимостійкості та врожайності майбутнього дерева. Тому вкрай бажано дати землі в ямі осісти без саджанця.  Цей процес триває місяць-два.  А за умови кількох рясних поливів – тижня буде цілком достатньо.

Підготовка ділянки до посадки саджанців. Внесення добрив

Необхідно заздалегідь завезти на ділянку органічні добрива і придбати мінеральні. 

На одну посадкову яму необхідно приблизно 2-3 відра гною або перегною і одна літрова банка золи. Крім органічних добрив, вносять і мінеральні – 200 г суперфосфату і 100 г сульфату калію. Азотні мінеральні добрива при посадці не використовують. Також небажано вносити калійні добрива, що містять в своєму складі хлор – хлористий калій, калійна сіль (як виняток такі добрива вносять восени в міжряддя).

Крім того, можна використовувати різні добавки, що поліпшують структуру ґрунту.  На піщаних ґрунтах не завадить додати в ями чорнозем або суглинок, на важких – торф, пісок, деревну тирсу.  На кислих ґрунтах вносять по 3 кг гашеного вапна на одну посадкову яму.  Вапно можна замінити попелом, крейдою або доломітом. Всі добрива і добавки добре перемішують з ґрунтом і засипають в яму.