Малинова скляниця

Малинова скляниця – невеликий метелик, що нагадує осу. Шкодять личинки – вони видають серцевину пагонів малини, через що ті відстають в рості, в’януть та засихають. В Україні поширена повсюдно.

Малинова скляниця ззовні нагадує осу
Малинова скляниця ззовні нагадує осу. Фото -Mario Ludwig

Малинова скляниця. Опис комахи та спосіб життя

Малинова скляниця у дорослому віці – метелик (1а) з різко забарвленим синювато-чорним тілом, Через поперечні жовті смуги на тілі, скляниця нагадує осу. Крила прозорі, склоподібні (звідси назва комах). Розмах крил – 20-30 мм.

Малинова скляниця
Малинова скляниця *див. Примітки

Метелики з’являються в червні-липні і відкладають яйця на ґрунт біля основ стебел, на самі стебла, листки малини та бур’яни в малинових посадках. Плодючість самки, за різними даними – від 100 до 200 яєць. Гусениці, що вийшли з яєць, вгризаються в стебла і коріння, викликаючи на них здуття.

Зимують гусениці (1b) усередині стебел малини біля їхньої основи. Довжина гусениць до 30 мм. Колір – білий, голова – брунатно-червона. Весною вони продовжують ушкоджувати стебла, виїдаючи їх серцевину. Закінчивши харчування, гусениці всередині ходів перетворюються на лялечок (1с). Попередньо вони прогризають  кілька отворів для виходу метеликів.

Гусениця малинової скляниці
Гусениця малинової скляниці. Фото – Friedhelm Mai

Заходи боротьби з малиновою скляницею

Дбайливий догляд за малиною забезпечує вирощування сильних рослин, здатних формувати пристойний урожай навіть при ураженні малиновою скляницею.

Значно знизить популяцію шкідника регулярний ретельний огляд та низька, біля поверхні ґрунту, вирізка пошкоджених та зів’ялих пагонів, своєчасне видалення стебел, що відплодоносили. Видалені пагони одразу спалюють.

Повне скошування стебел ремонтантної малини восени дозволяє уникнути втрат урожаю від цього шкідника.

Використання інсектицидів проти малинової скляниці недоцільно. Але, якщо після збору врожаю провести обприскування малини інсектицидами системної дії проти комплексу шкідників – це сприятиме загибелі значної частини гусениць малинової скляниці. Зокрема, ефективними є такі препарати: Енжіо, Актара, Ампліго, Прованто Максі, Ато-Жук, Антиколорад Макс, Бомбардир та багато інших.


Примітки:

* Малюнок взято з книги “Атлас болезней и вредителей плодовых, ягодных, овощных культур и винограда” / Г. Ванек, В. Н. Корчагин, Л. Г. Тер-Симонян – Братислава : Природа ; Москва : Агропромиздат, 1989. – 411 с. – На рус. яз. – ISBN 80-07-00116-6 і оброблено в графічному редакторі