Догляд за малиною на протязі року

Догляд за малиною включає в себе наступні операції: обрізування, підв’язування пагонів до шпалери, підживлення, поливи, боротьба з бур’янами, шкідниками та хворобами. Для зручності ми розбили ці заходи за порами року.

Догляд за малиною

Догляд за малиною взимку

Взимку, в перший рік після посадки, малина зазвичай не потребує особливого догляду. В безсніжні зими можна вкрити посадки соломою, тирсою, торфом, агроволокном, плівкою. Це сприятиме кращій перезимівлі саджанців.

Догляд за малиною в подальші роки – більш ретельний. Взимку зручно проводити обрізування малини, формування густоти рослин, або окультурення та омолодження старих закинутих плантацій. Якщо обрізування проводилось раніше , все одно не зайвим буде ретельно оглянути посадки. Взимку, коли на пагонах відсутнє листя, вони добре проглядаються. Тому можна легко помітити неприродні потовщення на стеблах. В цих наростах зимують личинки малинового галового комарика або малинової галиці – одного з найнебезпечніших шкідників малини. Уражені пагони зрізають нижче наросту або повністю і одразу спалюють.

Вирощування малини на шпалері

До промерзання ґрунту або рано навесні можна облаштувати шпалеру. Під вагою врожаю малина схильна до вилягання. Тому її пагонам потрібна опора. Особливо це стосується середньо- та високорослих сортів. Зазвичай малину вирощують на одноплощинних, T- або V-подібних шпалерах. Стовпчики роблять з довговічного матеріалу – металу або бетону. Висота шпалери для малини 1,5-2 м. Стовпчики заглиблюють на 50 см в ґрунт. Відстань між ними у ряду 3-5 м. Якщо стовпчики бетонують і укріплюють розтяжками – відстань можна збільшити до 10 м. Між стовпчиками натягують міцний металевий дріт. Нижній – на висоті 50 см від поверхні ґрунту. Вище – через кожні 50-70 см. До дроту прив’язують стебла малини.

Крім шпалери, малину можна підв’язувати до кілків, встановлених всередину кущів або поміж ними.

Весняні роботи в малиннику

Догляд за малиною на початку весни полягає у видаленні пагонів, що не перенесли зиму, укороченні підмерзлих верхівок, ремонті плантації (підсажування саджанців малини там, де необхідно).

В середині березня вже можна знімати укриття з малини, Не надто товстий шар соломи, тирси або торфу, можна залишити у якості мульчі.

Бруньки малини рано розпускаються. Це дає змогу точно оцінити ступінь підмерзання пагонів, що перезимували. Підмерзлі верхівки пагонів вкорочують до першої сильної проростаючої бруньки. А ті, що вимерзли повністю – зрізають до поверхні ґрунту.

Підмерзлі верхівки пагонів вкорочують до першої сильної проростаючої бруньки
Підмерзлі верхівки пагонів вкорочують до першої сильної проростаючої бруньки

Коли з-під землі почнуть з’являтись перші проростки, можна провести весняне підживлення малини. Роблять це в основному азотними добривами. На 10 л води беруть приблизно 20-30 г аміачної селітри чи карбаміду. Цим розчином поливають 1 пог.м ряду або два кущі. Замість азотних можна використовувати комплексні добрива, наприклад, нітроамофоску. Доза така ж – 20-30 г на 10 л води. Можна підживлювати і органікою. В такому разі на відро води беруть приблизно кілограм свіжого коров’яка або півлітрову банку сухого курячого посліду.

З ранньої весни в малиннику вручну виполюють багаторічні бур’яни. В кінці весни прополки проводять активніше. Дуже важливо не допустити засміченості малинника шкідливою рослинністю. Особливо це критично на початку сезону. Прополки можуть бути дуже виснажливими, особливо якщо плантація велика. Тому варто звернути увагу на хімічні засоби боротьби з бур’янами – гербіциди.

Використання гербіцидів на посадках малини

Малина дуже рано пробуджується, тому до використання гербіцидів навесні слід підходити  відповідально. Неправильно підібраний препарат може їй зашкодити. Втім, можна застосовувати гербіциди вибіркової дії проти злакових бур’янів. Особливо це ефективно проти багаторічних трав, зокрема пирію. На малині, при висоті бур’янів 10-14 см, можна використовувати такі протизлакові гербіциди Фюзілад Форте, Зеро, Тарга Супер, Харума. У разі, якщо міжряддя малини утримуються під задернінням газонними травами, обробку протизлаковими гербіцидами слід проводити тільки у рядах.

Проти осоту, кульбаби, деяких дводольних однорічних та коренепаросткових бур’янів можна використовувати гербіциди на основі діючої речовини клотіанідіну. В продажу можна знайти такі препарати: Ціль 300, Цукрон+, Осотин. Розчинами цих препаратів обережно обробляють міжряддя малини.

У продажу є комплект двох препаратів: Мортал та Мастак. Їх суміш ефективна проти деяких коренепаросткових (осот, будяк, кульбаба) та однодольних (злакових) бур’янів. Застосовують її у міжряддях малини, якщо ті не утримуються під задернінням.

Зазначимо що восени, після обпадання нижніх листків і здерев’яніння стебел, на посадках малини можна використовувати гербіциди суцільної дії Ураган Форте, Гліфос, Напалм, тощо. Але варто пам’ятати, що ефективність таких препаратів значно падає при температурах нижче 10-15°С. Також важливо слідкувати, щоби ці препарати не потрапили на зелені листки малини. Це не знищить культуру, але може дещо пригнічувати її розвиток.

Догляд за малиною влітку

Влітку у малиннику продовжують боротися з бур’янами, при необхідності проводять поливи та підживлення.

Поливають малину при необхідності. Поливна норма – 3-4 відра води на 1 пог.м ряду або два кущі. При відсутності опадів поливи здійснюють раз на тиждень. Наприкінці серпня поливи припиняють, щоб пагони малини припинили ріст і підготувались до зими.

Ще краще – облаштувати крапельний полив малини. Завдяки йому ефективніше використовуються поливна вода, відсутні коливання вологості, та зменшуються затрати праці.

Міжряддя малини

В цей час можна визначитися, як будуть утримуватися широкі міжряддя. В перші 1-2 роки після посадки малини, в її міжряддях можна вирощувати низькорослі овочі. В подальшому міжряддя утримують або під задернінням, або під чорним паром.

Для задерніння можна використовувати газонні трави, природну рослинність (з’являться сама, без посіву насіння), або низькорослі бобові культури, що збагачують ґрунт азотом і покращують його структуру: конюшина, люцерна. Рослинність в міжряддях регулярно скошують.

Чорний пар – це вільна від рослинності земля. Щоб утримувати міжряддя малини під чорним паром, проводять їх регулярне розпушування за допомогою бензинових чи електричних культиваторів, або вручну. Для знищення бур’янів додатково використовують і гербіциди.

Кореневі паростки малини, що відростають у міжряддях, видаляють. Їх також можна використовувати і для розмноження малини. Для цього паростки акуратно викопують і пересаджують у розсадник. Восени їх можна буде використати для ремонту плантації малини або її розширення.

Підживлення малини влітку

За літо малину 1-2 рази підживлюють. Для цього використовують мінеральні добрива, або розчини чи настої органіки. Ще краще чергувати органічні і мінеральні добрива.

На відміну від весняного підживлення, влітку використовують тільки повне мінеральне добриво. Найбільш зручніше для цього брати комплексні мінеральні добрива що містять азот, фосфор і калій, приблизно в однаковій пропорції, плюс мікроелементи. Найпоширеніший представник – це нітроамофоска. Для підживлення готують розчин: у 10 л води розчиняють приблизно 30 г нітроамофоски і поливають ним один погонний метр ряду чи два кущі малини. Якщо з якихось причин розчин приготувати важко або неможливо – сухе добриво вносять у борозенку вздовж ряду малини, засипають землею і здійснюють полив чи чекають сильного дощу.

Підживлення органікою роблять переважно у вигляді розчинів чи настоїв. Розчин готують у бочках з розрахунку 1 кг гною на 10 л води. Замість гною можна використовувати сухий пташиний послід: півлітрова банка на 10 л води. Розчин ретельно перемішують і поливають рослини: на один погонний метр малинника використовують 10 л. Іноді розчину дають постояти кілька днів, періодично помішуючи. Отриманий настій, як вважається, більш ефективний ніж свіжий розчин органіки.

Якщо вносити добрива у декілька підходів незручно, то можна зробити це за один раз, рано навесні. При цьому використовують повну норму добрива. Для малини вона становить (на 10 м2 площі): 10 кг гною чи перегною і мінеральні добрива за формулою N100 P100 K80 . Зрозуміти цей код і розрахувати за ним дози добрив допоможе ця стаття.

Добре реагує малина і на позакореневі підживлення. З цією метою краще застосовувати мікродобрива. Тобто ті, які містять не тільки азот, фосфор і калій але і всі необхідні мікроелементи. Підживлення мікродобривами проводять шляхом обприскування вегетуючих рослин тричі за сезон. Для зручності можна поєднувати їх з обробкою малини проти шкідників і хвороб. Але про це згодом.

Збирання врожаю малини

В першій половині літа малина плодоносить на дворічних пагонах. Дозрівання не одночасне і плодоношення розтягується на місяць. Чим далі ягоди від центрального стебла і вище від його основи – тим вони дрібніші.

Плоди малини дуже тендітні. Вони погано витримують транспортування та тривале зберігання. Тому збирати їх краще в неглибоку і невелику тару. І одразу поміщати в холодильник.

Для безпосереднього споживання чи переробки на місці, малину збирають відділяючи від квітколожа. Якщо малину збираються перевозити  – то відщипують нігтями (або перерізають маленькими ножицями) плодоніжку. Квітколоже залишиться всередині плоду і урожай малини збережеться при транспортуванні.

Плід малини
  1. Квітконіжка
  2. Чашолистки
  3. Квітколоже
  4. Плід малини – багатокістянка

Плоди малини споживають у свіжому вигляді, заморожують, сушать, роблять з них джеми та варення, готують соки та компоти.

Догляд за малиною восени

Восени, для кращої перезимівлі малини, поливи припиняють. Лише наприкінці осені проводять вологозарядковий полив плантації. Для цього використовують великі норми поливної води 50-80 л/м2.

В кінці вересня – на початку жовтня за умови відсутності листя в нижній частині пагонів, можна обробити ряди та міжряддя малини (якщо вони утримувались за типом чорного пару) гербіцидами суцільної дії.

В жовтні малину удобрюють фосфорними і калійними добривами. На відміну від весняних і літніх підживлень, вносити їх можна в сухому вигляді в борозенки. На один погонний метр використовують 20-30 г суперфосфату та 10 г сульфату калію. З комплексних добрив можна використовувати діамофоску 20 г на погонний метр, або так звані “осінні” добрива для саду, газону, тощо. Мінеральні добрива можна замінити деревним або соняшниковим попелом (золою) – півлітрова баночка попелу на один погонний метр ряду.

На плантаціях, що експлуатуються 3-4 роки, проводять легке підгортання малини землею. При зниженні сили росту пагонів, урожайності – плантацію омолоджують.

Пагони незимостійких сортів пригинають до землі, якщо це можливо. Зверху їх укривають сіном або соломою та плівкою. Це убереже їх від морозів. Укриття знімають  рано навесні.

Обрізування малини

Обрізування малини можна починати одразу після збору врожаю. В цей час видаляють дворічні пагони, що відплодоносили. Вони не приймають участь у живленні куща, а, навпаки, відтягують на себе поживні речовини, загущують плантацію та заважають розвиватися молодим пагонам.

Обрізування малини
Обрізування дворічного пагона малини

За час, що залишився до морозів, верхівки стебел не встигнуть вкритися корою і підмерзнуть. Це може призвести до значного пошкодження всього пагону. Щоб запобігти підмерзанню, на початку жовтня стебла укорочують – зрізають 20-30 см верхівки.

Після видалення дворічних і вкорочення однорічних пагонів, приступають до проріджування малини. Спершу видаляють слабкі пагони: вони тонкі та низькорослі. Також вирізають пагони зі специфічними наростами, тобто ураженні галицею. Останнім проводять кінцеве проріджування. В ряду повинно залишитися 10-15 рівномірно розташованих сильних однорічних стебел. Їх підв’язують до шпалери, а зайві – видаляють чи пересаджують.

У разі, якщо малину вирощують не рядами, а кущами – залишають 5-7 сильних пагонів на кущ.

Якщо ви не впевнені, чи добре перезимує малина – проріджування можна провести навесні, після того, як пагони підуть в ріст.

Особливості вирощування ремонтантної малини

Ремонтантна малина на відміну від звичайної плодоносить двічі на рік. Перший раз на початку літа на дворічних пагонах. Другий раз – в його кінці або на початку осені на однорічних пагонах. При цьому другий урожай часто більший і якісніший за перший. Це відбувається тому, що дворічні пагони вже відмирають і не здатні формувати великий урожай крупних якісних ягід. Іноді пагони навіть передчасно всихають разом з так і не сформованим врожаєм.

Тому фермери вирощують ремонтантну малину за специфічною технологією: восени після збирання врожаю абсолютно всі пагони малини скошують в рівень з поверхнею ґрунту. Наступного року  плантація малини являє собою тільки однорічні пагони. Вони  і формують урожай наприкінці літа. Після цього їх знову скошують.

В іншому технологія вирощування ремонтантної малини не відрізняється від традиційної.

Плюси цієї технології:

  • Відпадає потреба у підв’язувальні рослин до шпалери (ремонтантні сорти зазвичай низькорослі або середньорослі)
  • Відпадає потреба у проведені декількох обрізувань
  • Технологія дозволяє безпечно використовувати гербіциди (після скошування пагонів).
  • Знижується ураженість рослин хворобами та шкідниками.
  • Покращується зимостійкість малини

Мінус тільки один відсутність ягід малини на початку літа. Але, якщо виділити частину плантації під  звичайний або ремонтантний сорт, що вирощуватиметься за традиційною технологією – цього мінусу можна позбутись.

Урожай малини

Про захист малини від шкідників і хвороб ми поговоримо в окремій статті.