Особливості вирощування огірка у теплицях
Вирощування огірка у теплицях дозволяє отримати високу урожайність 20-30 кг/м2 якісних плодів, незалежно від погодних умов.
У теплицях можна вирощувати огірок на ґрунті, без підв’язки. Але найбільш доцільним, з погляду ефективного використання площі, є вирощування огірка у теплицях на шпалері. При цьому за рослинами легше доглядати, збирати урожай. Поєднання ранніх, середніх та пізніх сортів дозволяє отримувати свіжу продукцію весь сезон. А при використанні опалення та досвічування – практично цілий рік.
Для вирощування в теплицях придатні сильнорослі сорти. Це можуть бути як довгоплідні (салатні) огірки, так і корнішони. Для отримання весняної та осінньої продукції краще висаджувати партенокарпіки. А влітку можна висівати і бджолозапильні сорти. Для доступу комах-запилювачів необхідно відчиняти в теплиці кватирки та двері.
Перед початком сезону теплицю попередньо готують: миють шибки, міняють розбиті склопакети, герметизують щілини. Пересушену за зиму землю кілька разів рясно поливають і перекопують. Плівкові теплиці вкривають плівкою за два тижні до посіву огірка. Роблять це з метою, щоби ґрунт добре прогрівся.
Добриво вносять частково восени, частково – у період висадки розсади та вегетації. Дози добрив порівняно з огірками відкритого ґрунту збільшують на 30%.
Висадку розсади або висів насіння в теплиці на сонячному обігріві проводять на початку – в середині квітня. Рослини висаджують або рядами через 70-100 см, або гніздами через 50-70 см.
На одному квадратному метрі теплиці розміщують 4-5 рослин. У міру росту їх підв’язують до дроту, натягнутого на максимально можливій висоті. Підв’язування проводять шпагатом із натуральних матеріалів – джуту, льону. Нижній кінець шпагату обвивають навколо основи стебла рослини. А верхній – прив’язують до дроту, залишаючи запас приблизно 1-2 м. Пліть, що росте, обвивають по спіралі навколо натягнутого шпагату. Коли нижня частина рослини відплодоносить, а листя усохне – верхній вузол розв’язують і рослину припускають так, щоб нижня частина стебла лягла на ґрунт (для цього і необхідний запас шпагату). У такому положенні мотузку закріплюють на дроті новим вузлом. Стебло, що лежить на землі, присипають вологим ґрунтом. Це дозволяє покращити живлення рослини за рахунок утворення додаткового коріння.
Оптимальні температури для вирощування огірка у теплицях – до 30 градусів у сонячний день, 22-25°С похмурим днем та вночі. Температуру регулюють провітрюванням або обігрівом. Влітку, з метою зниження інтенсивності сонячного світла, частину скла теплиці покривають розчином крейди або затінюють за допомогою спеціальних сіток.
Особливо важливо створити в теплиці високу вологість як ґрунту, так і повітря. Полив здійснюють часто, але невеликими нормами. Ідеально обладнати теплицю системою крапельного поливу. Високу вологість повітря можна забезпечити періодичним поливом дощуванням за допомогою спеціальної насадки на шланг, яка розпорошує воду на дуже дрібні краплі, подібні до туману. Якщо немає можливості поливати огірки часто, слід поставити в теплиці бочку з водою. Так буде підтримуватися висока вологість повітря. А також буде запас теплої води для поливу.
Регулярно, раз на 10-14 днів, проводять підживлення рослин – кореневі та позакореневі. Засохле листя, пагони, потворні та перерослі плоди регулярно видаляють. Рослини формують в 1-2 стебла, бічні пагони прищипують після утворення на них 2-3 плодів (довгоплідні сорти) або 3-5 (корнішони). Урожай убирають часто – раз на 2-3 дні.
Після вегетації рослинні залишки і шпагат для підв’язки виносять із теплиці та спалюють. Скло миють зсередини та ззовні. Дерев’яні рами дезінфікують густим розчином вапна або 3% розчином мідного купоросу. Раз на 3-4 роки проводять заміну 30-сантиметрового шару ґрунту.