Вирощування огірка у плівкових укриттях

Вирощування огірка у плівкових укриттях є оптимальним з погляду співвідношення віддача/витрати. Під плівкою створюється сприятливий для огірків теплий та вологий мікроклімат, що дозволяє отримати високий та ранній урожай якісних плодів (10-20 кг/м2 і більше). Витрати на плівку частково або повністю компенсуються зниженням витрат на препарати захисту від шкідників та хвороб

Найпростіше плівкове укриття представляє собою дуги з довгих пагонів лози, ліщини, або товстого металевого дроту (катанки). У продажу є готові дуги для плівкових укриттів. Для запобігання корозії, вони покриті для спеціальним полімером. Дуги встановлюють на відстані приблизно 1 м одна від одної і накривають плівкою. Краї плівки присипають землею чи навантажують камінням, цеглою, дерев’яними брусами чи дошками. Для того щоб плівка сильно не провисала, між дугами можна натягнути кілька рядів дроту або синтетичного шпагату.

Вирощування огірка у плівкових укриттях
Найпростіше плівкове укриття

Ширина укриття (відстань між кінцями дуги) має становити 1 м, його висота (оптимально) – 1 м, довжина – довільно. Такі розміри дозволяють комфортно доглядати посіви і збирати врожай. Крім того, наявна у продажу плівка представляє собою рукав шириною 1,5 м. При розрізанні рукава вздовж шва отримуємо полотно шириною 3 м. Це дозволяє накрити дуги і залишає по краях достатньо вільного місця, щоб надійно закріпити кінці плівки. Замість плівки можна використати агроволокно шириною полотна 3,2 м.

Недоліком таких укриттів є те, що плівку або агроволокно можна використовувати лише один сезон. Проте спеціальна стійка до ультрафіолету плівка, може прослужити кілька років при дбайливому відношенні. 

Для отримання ранньої продукції плівкові укриття встановлюють за 7-10 днів до висіву насіння або висадки розсади. Під плівку огірок висівають в останню декаду квітня, тому укриття монтують приблизно в середині місяця.

А з метою більш ефективного використання плівкових укриттів, їх монтують ще раніше – в середині березня. До висіву огірка в них можна отримати врожай ранніх холодостійких овочів (редиски, шпинату, салату, зелені цибулі, петрушки), а також виростити розсаду.

В укритті шириною 1 м розміщують один рядок довгоплетистих або 2 ряди кущових огірків. У рядку відстань між рослинами має становити 20-30 см.

Вирощування огірка в плівкових укриттях передбачає регулярні поливи, підживлення, прополювання, розпушування ґрунту. У теплі дні парники відкривають для провітрювання та запилення рослин: навесні – з торця укриття, а при настанні спекотної погоди – по всій довжині. Урожай убирають часто – раз на 2-3 дні.

Після завершення вегетації огірка плівкові укриття можна використовувати для отримання зелені восени. Потім плівку акуратно знімають, очищають від бруду, висушують та згортають у рулон. Зберігати плівку бажано темному опалювальному приміщенні або льоху при плюсових температурах – на морозі плівка стає крихкою і пошкоджується. Ще швидше плівку руйнують сонячні промені.