Шпалера для вирощування рослин

Шпалера – це переважно вертикальна (іноді похилена і, навіть, горизонтальна) конструкція для закріплення на ній стебел рослин. В більшій мірі на шпалері вирощують схильні до вилягання культури: витку квасолю, горох, огірки, високорослі томати, а також виноград, актинідію, малину, деякі декоративні рослини. Незамінна шпалера для найбільш ефективного використання простору теплиці. Досвідчені садівники використовують шпалеру для формування у дерев штучних крон, вирощування колоновидних сортів. 

Шпалера незамінна для найбільш ефективного використання простору теплиці
Шпалера незамінна для найбільш ефективного використання простору теплиці

Незважаючи на більші витрати праці, доглядати за рослинами на шпалері значно зручніше. Крім цього, покращується освітленість рослин, вентиляція посадок, ефективніше використовується площа ділянки, збільшується урожай та росте його якість.

Як обладнати шпалеру

Шпалера являє собою стовпчики висотою 2,0-3,0 м, які вкопують по краях та через кожні 3-5 м ряду рослин. Стовпчики можна робити з дерев’яних жердин, брусу. Така шпалера прослужить один сезон. Для більш довговічної конструкції доведеться шукати стовпчики з більш стійкого матеріалу, наприклад металевих або пластикових  труб круглого чи квадратного перерізу. Для обладнання міцної капітальної шпалери, що буде використовуватися багато років і, навіть, десятирічь – можна використовувати бетонні стовпчики. Відстань в ряду між ними можна збільшити до 10 м.

Стовпчики заглиблюють не менше ніж на 50 см. Для підвищення загальної стійкості конструкції їх можна бетонувати. Стовпи, що стоять по краях ряду, під навантаженням можуть нахилятися – через це дріт постійно провисає. Щоб запобігти цьому, їх додатково укріплюють розтяжками, чи в інший спосіб.

Стовпи укріплюють розтяжками
Стовпи укріплюють розтяжками

Між стовпами через 50-70 см по висоті натягують дріт або шпагат, до якого підв’язуватимуть рослини. З часом, під навантаженням дріт провисатиме. Тому його щорічно підтягують. На капітальних багаторічних шпалерах доцільно встановити спеціальні натяжні механізми або талрепи.

Механізм натягування дроту
Механізм натягування дроту

Замість дроту між стовпчиками можна натягувати спеціальну пластикову сітку. Термін її служби близько року.

Основні варіанти шпалер

Одноплощинна (однорядна) – її ми описали вище: стовпчики розташовуються в один ряд

Однорядна шпалера
Однорядна шпалера

Т-подібна – вгорі стовпчиків закріплюється поперечна перекладина, завдяки чому, вони починають нагадувати літеру “Т”. Довжина перекладин – 50-100 см. Дріт натягується між стовпчиками на висоті 50-70 см від поверхні ґрунту та на кінцях поперечної перекладини. Рослини підв’язують почергово до одного і до іншого кінця. При цьому вони краще освітлюються сонцем і провітрюються.

Т-подібна шпалера
Т-подібна шпалера

Похилена – стовпчики вкопують не вертикально, а під кутом до поверхні ґрунту. Така шпалера робиться, в першу чергу, для зручності збирання врожаю. Плоди під власною звисають з одного боку шпалери – їх одразу видно та зручно збирати.

V-подібна – стовпчики вкопуються не вертикально, а під кутом 20-30° до вертикалі. При цьому, якщо дивитися з торця ряду шпалера буде нагадувати літеру “V”. Верхні кінці протилежно нахилених стовпчиків можна жорстко з’єднувати перекладиною. Дріт натягують між стовпчиками, що нахилені в один бік. Рослини підв’язують почергово, з метою кращого їх освітлення.

V-подібна шпалера
V-подібна шпалера

Шпалера у дизайні саду

Існують і декоративні шпалери, що являють собою дерев’яні чи пластикові решітки, або ковані чи зварні металеві конструкції. Такі шпалери теж можна використовувати для вирощування овочів та винограду. Але головним їх призначенням є використання у дизайні саду. Відповідно, вирощують на них переважно виткі декоративні рослини: плетисті рози, клематис, гліцинії, жимолость, однорічні виткі квіти. В інтернеті можна знайти безліч цікавих і декоративних ідей, що слугуватимуть прикрасою вашої ділянки. Деякі фото можна подивитись нижче в галереї.