Як захистити помідори від приморозків
У північних, центральних та східних областях нашої країни весняна погода є досить нестабільною. Навіть наприкінці травня нерідко відзначаються серйозні похолодання. Вночі і вдосвіта температура часто опускається нижче нуля. Кожен городник має бути готовим до цього та знати, як захистити помідори від приморозків. Ця теплолюбна культура не переносить навіть короткочасних від’ємних температур.
Щоб заморозок не застав зненацька, необхідно стежити за прогнозом погоди для вашої місцевості. Корисно також спостерігати за прикметами: чисте ясне небо, тиха погода і різке зниження температури після заходу сонця – тривожні ознаки того, що вранці можливі приморозки.
У холодну ясну та безвітряну погоду залишки тепла від поверхні землі без перешкод випромінюються вгору. Умовно кажучи, у космос. Температура на поверхні ґрунту та приповерхневому шарі повітря опускається нижче нуля. Принцип боротьби із заморозком полягає у створенні перешкоди для випромінювання тепла. Цією перешкодою може бути навіс із плівки, штучний туман, дим.
При загрозі заморозків рослини вкривають плівкою, агроволокном . За їх відсутності можна використовувати солому.
В свій час широкого поширення набуло задимлення ділянки. Для цього підпалювали заздалегідь заготовлені зволожені купи рослинних решток. А потім намагалися, щоб вони тліли (димили), але не горіли. Дим при цьому мав стелитись по землі і вкривати посадки теплолюбних культур. Купи підпалювали до світанку – саме в цей час ймовірність заморозку максимальна. Але в наш час все більше господарів відмовляються від такого шкідливого для здоров’я людини методу.
Альтернативою неекологічному задимленню стало обприскування томатів водою. Цей метод видається досить незвичайним, проте він дуже ефективний. Для цього підійде будь-який садовий обприскувач із дрібним розпиленням. Туман, створений розпиленням води, буде запобігати випромінюванню тепла.
У крайньому випадку рослини високо підгортають землею. В такому випадку замерзне лише частина рослини, що залишилась над поверхнею землі. А сама рослина залишиться живою і потім відновить ріст пагонів з пазух листя. Варто тільки обережно відгорнути землю від стебла, коли загроза холодів мине.
Восени, захистити помідори від приморозків можна тими самими методами, що й навесні. Як правило, після перших осінніх заморозків ще довго стоять теплі дні. Це дозволить дозріти частини плодів, що залишилися на рослині. І отримати, таким чином, додатковий урожай. Про всяк випадок, при загрозі критичного зниження температури, з рослини знімають усі стиглі або бурі плоди (вони дозріють без втрати якості).