Біологічні та морфологічні особливості томата

Морфологічні особливості томата часто зумовлюють вибір технології його вирощування. Тому знання біології томата вкрай важливе для успішного культивування цієї рослини.

Томат – багаторічна (у культурі – однорічна) трав’яниста рослина. Належить до групи тепло- та світлолюбних культур. Абсолютно не переносить заморозки, погано росте і плодоносить за низьких температур. При температурах нижче +10°С втрачає здатність всмоктувати вологу з ґрунту та в’яне. В умовах недостатнього освітлення знижується інтенсивність росту рослин, пагони тоншають і витягуються. При цьому квітки часто обсипаються без утворення зав’язі. Плоди дрібнішають та стають несмачними, затягується період їх дозрівання. Оптимальна температура для вирощування коливається від 20 до 25°С. (при достатньому зволоженні ґрунту – до 30°С).

Коренева система томата досить потужна, до 2 метрів у діаметрі. При безрозсадному способі вирощування – стрижнева. В розсадній культурі – мичкувата. Основна маса коренів зосереджена в орному шарі ґрунту.

Молоді стебла помідору – округлого перерізу, надалі – ребристі. У нижній частині на стеблах часто утворюються додаткові корені. Городники використовують цю особливість для поліпшення живлення рослин, підгортаючи стебла вологим ґрунтом. В пазухах листя на головному стеблі утворюються пагони другого порядку – так звані пасинки. У період початкового росту, цвітіння та зав’язування плодів, стебло томата прямостояче. В подальшому пагони лягають на ґрунт.

За особливостями росту, сорти томата поділяють на дві основні групи – детермінантні та індетермінантні. Центральне стебло детермінантних  (низькорослих) помідорів утворює кілька квіткових кистей і припиняє ріст, закінчуючись суцвіттям. Те саме відбувається і з пасинками. У індетермінантних (високорослих) сортів ріст не обмежується квітконосом і продовжується аж до похолодання або виснаження рослини. Приналежність сорту до тієї чи іншої групи необхідно знати, оскільки технології вирощування високорослих та слаборослих томатів суттєво відрізняються.

Морфологічні особливості томата
Морфологічні особливості томата обумовлюють вибір відповідної технології його вирощування. Індетерминантні сорти вирощують на шпалері

Листя досить велике, опушене, роздільно-розсічене, у деяких сортів листя нагадує картопляне.

Квіти – дрібні, жовті, зібрані в суцвіття-кисті різноманітного розгалуження. У ранньостиглих низькорослих томатів перша кисть утворюється над 6-7 листком, у пізньостиглих – над 8-11. У низькорослих томатів кисті розміщуються на стеблі через кожні 1-2 листи, у високорослих – через 3-4.

Листки та квіти томата
Листки та квіти томата

Томат – самозапильна рослина. Здатність квітів зав’язувати плоди знижується за низьких температур або за умови поєднання високих температур з низькою вологістю повітря.

Плід томата – багатокамерна ягода. Форма, розміри і забарвлення плодів дуже різноманітні. Величина плодів коливається від розмірів ягоди смородини до півкілограмових гігантів. Колір стиглих плодів може бути червоний, рожевий, жовтий, оранжевий, червоно-фіолетовий, зелений. Іноді плоди двокольорові, наприклад, червоний плід має зелену або помаранчеву пляму навколо плодоніжки. Форма може бути правильною та неправильною, ребристою, а також округлою, плоско-округлою, сливовидною, перце- та грушоподібною. Така різноманітність форм і кольорів не може залишити городника байдужим. Тому вирощування томатів практично ніколи не обмежується лише одним-двома сортами.

Плоди томата
Плоди томата, в залежності від сорту, відрізняються за формою,кольором та розмірами