Цінність і використання часнику
Цінність часнику загальновідома і її важко перебільшити. В світі часник отримав дуже широке розповсюдження. Зубки, молоде листя і стрілки використовуються в багатьох національних кухнях. Специфічний аромат і смак часнику пробуджує апетит. Зубки містять понад 40% сухої речовини. Зокрема, це вуглеводи, білки, мінеральні речовини (калій, фосфор, кальцій, залізо, магній, сірка, марганець і селен), вітаміни групи В, С і бета-каротин. Крім цього, часник містить багато біологічно-активних речовин і з’єднань: фітонцидів, ефірних олій. Тому часник використовують у консервації – він не тільки пригнічує розвиток гнильних мікроорганізмів, а й збагачує смак продуктів.

Завдяки своїй фунгіцидній, антибактеріальній і протизапальній дії, часник використовується в народній і традиційній медицині. Він сприяє загоєнню ран, має жарознижувальну, протизастудну і відхаркувальну дію. Часник покращує перистальтику кишечника, підвищує секреторну функцію шлунково-кишкового тракту. Крім цього, він знижує артеріальний тиск, зменшує рівень холестерину. Ефірні олії часнику володіють сильною антиоксидантною дією.
Але є і певні протипоказання. При хворобах нирок, жовчнокам’яній хворобі, виразці шлунку або кишечника, гастриті, анемії – вживання часнику, особливо сирого, рекомендують обмежити.
Ще один мінус – сильний неприємний запах з рота, який зберігається тривалий час після вживання часнику. Щоб його позбутися, можна після їжі пожувати корінь або листя петрушки, шматочок лимона, лайма, з’їсти кілька волоських або мигдальних горіхів.