Вибір сорту плодового дерева

Вибір сорту плодового дерева залежить від дуже багатьох невідомих. Аж до асортименту, представленого в розсаднику на момент покупки. У цій статті навчимося вибирати з того, що нам пропонують. Тобто, питання, що буде тут розглядатися, звучить не «Який саме сорт обрати?», а скоріше «Як вибрати сорт? На що звернути увагу при виборі сорту?». Тож розглянемо основні критерії, за якими обирають сорти дерев для власного плодового саду.

Вибір районованого сорту

Будь-який сорт, дозволений до продажу в Україні, повинен бути випробуваний і зареєстрований відповідним державним органом. Оцінка проходить за багатьма критеріями – врожайність, стійкість до шкідників, хвороб, умов зовнішнього середовища, характеристика плодів. При цьому один і той же сорт може виявитися цінним на півдні України, але в умовах Києва – вимерзати. Або значно знизити врожай, якість плодів, сильно пошкоджуватися хворобами і шкідниками. Для цього введено поняття районування сорту. Причому, один і той же сорт може бути районованим, як в одній, так і в декількох зонах.

В Україні існують три природно-кліматичні зони – Полісся, Лісостеп і Степ. Відповідно при виборі сорту дивимося, чи районований сорт в зоні, де знаходиться ваша ділянка.

Районування – дуже важлива характеристика сорту. Нажаль, багато розплідників, навіть державні інституції, нехтують цим. І часто продають в Києві сорти, районовані для зони Степу України. 

Реєстр сортів рослин щорічно публікується Міністерством аграрної політики України. Серед інших коротких характеристик сорту там вказується і його районування. Реєстр доступний для завантаження на сайті Міністерства.

А як бути в ситуації, якщо сорт не районований, однак виростити його дуже хочеться? При наявності вільного часу і бажання, можна і треба експериментувати. Наприклад, південний столовий виноград, при використанні ранніх сортів, укритті на зиму, грамотної обрізки, дає вельми непоганий і якісний урожай в умовах Київщини. Це не є чимось сенсаційним.

Вибір сорту плодового дерева
Вибір сорту плодового дерева – важливий етап планування саду

Дата реєстрації або створення сорту

Теж важливий критерій. Є старі сорти, історія яких налічує не одне десятиліття, а то і перевалила за віковий ювілей. А є більш нові, чий вік не перевищує 5-10 років. Що ж обрати?

Старі сорти (умовно, створені або зареєстровані до 1990 г) – перевірені часом, добре вивчені. Їх характеристика, як правило, відповідає істині. Тобто, що ви від них очікуєте, виходячи з опису, то ви і отримаєте. Ці сорти довговічні. Вони не особливо страждають від неналежного догляду, хоча знижують при цьому врожайність. Недоліки – високорослі, схильні до періодичного плодоношення, дрібнішання плодів з віком, помірні споживчі характеристики.

Нові сорти . Це сучасні сорти, які при інтенсивному догляді дають хороші результати по врожайності і якості продукції. Як правило, вони слабо- і середньорослі, добре ростуть на клонових (напівкарликових і карликових) підщепах, відносно стійкі до хвороб. Недоліки: слабка вивченість сорту, потреба в постійному і ретельному догляді. Без цього не буде очікуваного результату.

Врожайність

Тут – без особливих коментарів. Все зрозуміло і так. Але не женіться за надврожайністю. Можливо, стійкість і довговічність таких дерев та якість їх плодів будуть не дуже високими.

Споживчі якості сорту

Сукупність властивостей, що включає: органолептичну оцінку, призначення плодів (переробка, зберігання, вживання в свіжому вигляді, універсальні), транспортабельність. Часто використовують скорочену характеристику «Цінність сорту», ​​що включає споживчі якості, врожайність та інші показники. Її виражають у балах від 1 до 10, чим вище – тим краще. Більше 9 балів ще не зустрічалися. Сорти, що мають показник цінності, більший за 8 – можна сміливо брати.

При виборі сорту обов'язково враховують споживчі якості
При виборі сорту обов’язково враховують споживчі якості

Сила росту

При виборі сорту плодового дерева краще зупинитися на середньо- і слаборослих сортах. За ними зручно доглядати і збирати урожай. У разі, якщо обраний сорт є сильнорослим – цікавимося підщепою. Вона повинна бути клоновою (вегетативною). Це послабить силу росту дерева.

Стійкість до пошкодження хворобами

Це не означає, що дерево зовсім не буде пошкоджуватися перерахованими в характеристиці сорту хворобами. Це свідчить про те, що шкода від хвороб буде менше, ніж у нестійких сортів. У будь-якому випадку, при інших рівних, вибір варто робити на користь стійких сортів.

Сорти-запилювачі

Плодові дерева, як правило, потребують перехресного запилення. Тобто, для отримання високого врожаю, у відносній близькості повинні перебувати дерева іншого сорту. Але існують також повністю, або частково самоплідні сорти, що не потребують запилювача. Останні, звичайно, краще. Але часто в жертву здатності до самозапилення принесені інші важливі характеристики сорту – стійкість, якість плодів. Тому при виборі сорту враховуємо, щоб вибрані сорти однієї породи плодових дерев були запилювачами один для одного. 

В умовах садових товариств, де на невеликій площі скупчено багато різноманітних сортів, цим критерієм можна і знехтувати.

Вибір сорту плодового дерева – як і формування видового складу – важливий етап планування плодового саду. Підходити до цього слід відповідально. А на закінчення слід додати, що найвдаліший вибір сорту – це особисте знайомство. Відвідуйте виставки, розсадники, плодові господарства, сусідів по ділянці. Краще один раз побачити на власні очі.