Підбір видового складу плодового саду

Які породи дерев вибрати для закладки саду? Скільки яблунь, груш, вишень посадити? Продуманий підбір видового складу саду турбує кожного садівника-початківця. І небезпідставно ­– помилка у виборі призводить до розчарування, даремно витраченого часу і сил. А на її усунення підуть роки.

Зрозуміло, що хочеться всього, одразу і побільше. Яблунь – штук десять: ранніх і пізніх, жовтих і червоних. І обов’язково Білий налив з Антонівкою! Непогано було б ще кілька сортів персика, волоський горіх і фундук. Крім того, треба посадити калину – який же двір без калини! Далі – алича, чорноплідна горобина, кизил і айва. Ну і екзотів якихось, на зразок мигдалю, привезеного з відпустки. Стоп. Давайте замислимось. А чи вистачить місця? Крім того, де гарантія, що все це зможе нормально розвиватися і плодоносити? А можливості для зберігання і переробки врожаю?

Рекомендуємо все ж не поспішати. Для прикладу, почнемо з певного набору основних порід плодових дерев, агротехніка яких не надто складна, а всі тонкощі їх вирощування відомі. А вже потім, у міру розуміння своїх сил, накопичення досвіду і конкретизації бажань, будемо висаджувати рідкісні та екзотичні культури.

Підбір видового складу плодового саду
Підбір видового складу плодового саду. Для сім’ї цілком вистачить 3-4 яблуні

Яблуня. Сорти яблуні бувають літні, осінні і зимові (ранні, середні та пізні відповідно). Бажано мати по одному сорту кожного терміну дозрівання. Якщо є місце для зберігання – збільшуємо частку зимових до двох. Якщо є час для переробки (сушіння, компотів, варення) – можна висадити два осінніх. Літні сорти годяться, в основному, для вживання в свіжому вигляді, довго не зберігаються. Тому одне дерево влаштує всю сім’ю. Підсумуємо: для сім’ї цілком вистачить 3-4 яблуні. Якщо є бажання різноманітності – можна прищепити декілька сортів на одне дерево.

Груша. Подібно до яблуні, поділяється на зимові, осінні і літні сорти. Загалом, досить 2 дерев, раннього і середнього терміну дозрівання. При можливості зберігання додаємо 1 зимовий сорт. Маємо в результаті 2-3 дерева.

Слива. 1-2 дерева. Для споживання в свіжому вигляді і переробки.

Вишня, Черешня. Те ж саме 1-2 дерева, різні за термінами дозрівання.

Абрикос. Одного дерева буде цілком достатньо.

Абрикос
Одного абрикоса буде цілком достатньо

Персик або нектарин. Якщо дуже хочеться, то 1.

Волоський горіх, алича, повстяна вишня, шовковиця – часті гості в наших садах, але не радимо їх висаджувати в умовах малої площі садової ділянки.

Підсумуємо. Навіть у мінімальній комплектації – це 9 дерев. Якщо помножимо на площу, необхідну дереву (в середньому 20 м2) – отримуємо 180 м2. Майже 2 сотки. Чимало, як для стандартного дачної ділянки. А ще – потрібно розмістити будинок, зону відпочинку, город, ягідник.

Підбір видового складу ягідника
Підбір видового складу ягідника

Ягідник. Під ягідник виділяємо приблизно 60 м2. На такий ділянці можна розмістити по 5 кущів малини і чорної смородини. Ще 5 кущів розподіляємо між червоною, білою смородиною і аґрусом. А на площі, що залишилася (15-30 м2) висаджуємо садову суницю. При гарній врожайності, цього має вистачити для вживання в свіжому вигляді, переробки та заморозки.

З видами і кількістю плодових дерев і кущів більш-менш розібралися. Виникає питання: які сорти вибрати, щоб вони виправдали надії, не підвели і не вимагали особливо ретельного догляду. Про це – наступна стаття.