Як розмістити сад на ділянці?
При плануванні садової ділянки важливо не припуститися фундаментальних помилок. Їх виправлення часто вимагає значних витрат. У цій статті ми розглянемо питання, як розмістити сад на ділянці. Ми дізнаємось, як зручно і ефективно розташувати плодові і ягідні насадження. А також почнемо підраховувати приблизну площу, відведену під сад.
Як розмістити плодові дерева
Фруктові дерева мають велику потребу в освітленні. Вкрай небажано висаджувати їх в тіні від будинку або інших високих споруд. Також не варто сильно загущувати посадки – це призведе до надмірного вертикального росту дерев, знизить урожай і якість плодів, утруднить догляд за насадженнями, збільшить шкоду від шкідників і хвороб.
Слід врахувати, що крім саду на ділянці, швидше за все, буде і город, і квітник, які також вимагають сонця. Якщо є можливість, грядки роблять на південній стороні ділянки. На північ від городу розміщують чагарники, наприклад, ягідні. А вже за ними – фруктові дерева. Тобто висота культур поступово зростає від південної до північної сторони ділянки. Таким чином досягається найкраще освітлення і для низькорослих культур, і для дерев.
Добре, якщо з північного боку ділянки розташований будинок – він буде захищати насадження від холодних вітрів, а дерева, в свою чергу, будуть створювати прохолодну тінь влітку. Таким чином ми максимально ефективно використовуємо енергію сонця.
Існують і інші варіанти розміщення дерев. Їх можна висадити по периметру ділянки, наприклад, по північній, східній і західній сторонах, залишивши південну відкритою. Так само часто зустрічаються поодинокі дерева, висаджені деінде, без системи. Останній варіант досить декоративний, але потребує великої площі та не дуже зручний для догляду.
Де найкраще місце для ягідних кущів
Дикі предки смородини, малини, аґрусу прийшли в культуру з лісів. Ці види можуть прекрасно себе почувати і на освітлених ділянках, і у помірній тіні (наприклад, одну половину світлового дня). Як правило, з вибором місця під ягідні кущі не виникає труднощів. Однак не рекомендується розміщувати їх безпосередньо в міжряддях саду. Справа в тому, що дозрівання ягідних припадає на період активної обробки саду пестицидами. А це вкрай небажано.
Також слід врахувати, що в тіні спостерігається більш пізнє і неодночасне дозрівання плодів та ягід. Тому ранні сорти розташовують на більш освітленому місці.
Розрахунок необхідної площі під дерева та кущі
При плануванні саду постає питання: яку площу виділити під сад? В садівництві існують різні схеми посадки: для яблуні, груші, для кісточкових та ін. Але в середньому, дерева розташовують на відстані 5 метрів між рядами, і 4 метри – між деревами в ряду. Відповідно, ми отримуємо площу, зайняту одним деревом, що дорівнює 20 м². Помноживши на потрібну кількість дерев, визначаємо загальну площу під фруктовий сад. Кущі смородини, аґрусу, малини висаджують за схемою 2,0 х 1,0-1,5 м. Тобто, один кущ займає 2-3 м². Таким чином, щоб обчислити площу майбутнього саду, залишилося визначитися з необхідною кількістю дерев і кущів. Про це – в статті, присвяченій підбору видового складу плодового саду.