Стиль ландшафтного дизайну

Розглянемо поняття стиль ландшафтного дизайну, ознайомимось з найбільш поширеними стилями садів та та їх ключовими особливостями.

Стилі ландшафтного дизайну формувалися століттями. Всі деталі в них перевірені часом, вони прекрасно і гармонійно поєднуються. Якщо порівняти з одягом: є форма одягу для урочистостей. Вона включає в себе туфлі, строгий костюм, сорочку, галстук, запонки, і тому подібне. А є спортивний одяг: кросівки, спортивні штани, футболка та інше. Стилі ландшафтного дизайну теж складаються з поєднання певних елементів. Тобто стилі є тим шаблоном, за яким можна безпомилково створити правильний і гармонійний сад.

Французький (регулярний) стиль ландшафтного дизайну

Всі, хто дивився історичні фільми про XVII-XVIII століття, звернули увагу на чіткі геометричні лінії і форми садів, якими прогулювалися королі минулого зі своєю свитою.  Це і є регулярний стиль.  Він добре поєднується з мармуровими скульптурами, фонтанами, палацами і пишними шатами господарів.  Але, на жаль, не дуже підходить для невеликих ділянок сучасних землевласників.  Тим не менш, деякі елементи цього напрямку, наприклад, акуратно пострижений зелений бордюр, можна використовувати при оформленні доріжок, відокремленні різних зон ділянки.

Французький стиль ландшафтного дизайну
Французький стиль ландшафтного дизайну

Англійський (пейзажний) стиль

Цей стиль максимально наближений до природного ландшафту.  У центрі ділянки обов’язково розташовують газон, який повинен ретельно і регулярно стригтися.  Далі, до периферії ділянки, рослинність розміщують ярусами – від низькорослих до високорослих видів.  Кроні дерев і чагарників намагаються надати максимально природний вигляд.  Уздовж доріжок, які повинні невимушено звиватися, створюють міксбордери або живоплоти.  Крім того, стіною з рослин можна відокремлювати різні зони.  Намагаються уникати прямих ліній. Все повинно бути природним і натуральним, з плавними переходами. Гарним елементом стилю може бути ставок неправильної форми, з лататтям і очеретом.  Для англійського напрямку характерно вертикальне озеленення стін, заборів, стовбурів високих дерев кучерявими ліанами, такими, як плющ, дикий (дівочий) виноград.  Це надає будинку вигляд, ніби той потопає в зелені.

Японський стиль

Незважаючи на уявну складність, є одним з найбільш зручних і легких у догляді.  Основна ідея цього саду – повне занурення в природу, гармонія і філософія.  На невеликій площі треба показати своє бачення всієї нашої планети. Тобто розмістити і гори, і ліси, і пустелі, і моря, і річки.  Зрозуміло, що все це реалізовується символічно.  Гори будуть представлені камінням різного розміру, величезні дерева тропічних лісів – невеликими деревцями в стилі бонсай, океани – ставком (дуже часто зарибленим), річки – струмками, водоспадами, пустелі – невеликими майданчиками, посипаними декоративним кольоровим гравієм.

Ключовим елементом японського саду є місце для роздумів, споглядання та медитації. Воно укрите від сторонніх очей і відволікаючих чинників.  Це може бути окрема альтанка або відкрита тераса будинку.

Японський стиль ландшафтного дизайну
Японський стиль ландшафтного дизайну

Сільський стиль (кантрі)

Ідеально підійде для невеликої ділянки, на якій є плодовий сад і город, що беруть безпосередню участь в загальному дизайні.  Для стилю кантрі характерна велика кількість квіткових клумб різних розмірів і форм.  В озелененні намагаються уникати екзотичних рослин, надаючи перевагу природним для даної місцевості видам.  Окрему увагу приділяють різним артефактам: дерев’яним колесам, пням, квітковим кошикам, садовому інвентарю.  Важливою перевагою саду кантрі є те, що він не вимагає істотних витрат, вкладень і ретельного догляду.  Демократичний, яскравий, дуже теплий і душевний стиль кантрі – один з найкращих варіантів для вашого саду.

Стиль кантрі
Стиль кантрі

Італійський стиль

Ще один регулярний, геометричний стиль. Але, на відміну від французького, не вимагає багато місця. Він призначений не для прогулянок, а для відпочинку. Ще одна істотна відмінність – повинні бути перепади по висоті, рельєф.  Італійський сад являє собою ділянку, розбиту на «кімнати», які з’єднані прямими доріжками-алеями.  Для італійського саду характерне широке використання каменю: для мощення доріжок, сходів, пандусів.  В оформлення включають скульптурні елементи – статуї, вази, фонтани, штучні водоспади.

Зауважимо, що можна використовувати елементи різних стилів, навіть протилежних і, здавалося б, непоєднуваних.  Такий напрям отримав назву фьюжн. Він виражається в різноплановому оформленні окремих куточків саду.  Звичайно, це вимагає дуже зваженого і продуманого підходу.  Стиль фьюжн, при успішній його реалізації, ні в якій мірі не буде схожий на спортсмена в лакованих туфлях.  Це скоріше гардероб, де є одяг для різних випадків.

Наведено далеко не всі стилі ландшафтного дизайну. В реальності їх набагато більше. Цей перелік служить скоріше для отримання початкового уявлення про ландшафтний дизайн. Він допомагає сформувати більш чітке уявлення про свій майбутній сад, зіставити його зі своїми бажаннями, можливостями і об’єктивними факторами – площею і рельєфом ділянки, наявністю води, тощо.