Загартовування розсади. Як та навіщо проводити?
Загартовування розсади – це дуже важливий прийом її вирощування. Пересаджування розсади, що не адаптована до умов зовнішнього середовища, одразу у відкритий ґрунт може призвести до її пошкодження. Найчастіше рослини отримують сонячний опік. Різкі коливання температур призводять до затримки розвитку рослин і істотного зниження їх врожайності.
Для гарного приживлювання розсади, не менше ніж за два тижні до висадки, її починають загартовувати. Для цього ящики з рослинами виносять на вулицю або незасклений балкон. Це дозволяє адаптувати розсаду до низьких температур, їх добових коливань, прямих сонячних променів та ультрафіолету.

До умов відкритого ґрунту розсаду привчають поступово і обережно. Для теплолюбних культур робити це можна при досягненні вуличної денної температури + 15°С. Спочатку розсаду виносять на кілька годин, потім – на світловий день. При нічних температурах вище + 8 … + 10°С – рослини можна залишати на вулиці цілодобово. При загартуванні розсади важливо створити захист рослин від вітру і опадів.
Іноді обставини складаються так, що адаптувати рослини до відкритого ґрунту не вдається. В такому випадку теж не варто не висаджувати розсаду на город одразу. Краще розмістити ящики з рослинами в напівтіні на кілька днів. Також для зменшення стресу висаджені рослини на тиждень-два вкривають агроволокном. Під укриттям створюється сприятливий мікроклімат: підвищена вологість повітря, зменшення яскравості і жорсткості сонячного випромінення. Таким чином загартовування розсади відбувається прямо в полі. Надалі укриття можна зняти.
У разі, якщо загартовування розсади не проводилось, а можливості укрити щойно висаджені рослини нема – варто проводити висадку розсади у помірно теплу, похмуру та безвітряну погоду. Бажано, щоб такі умови були на протязі декількох найближчих днів.