Загальні прийоми вирощування розсади

Кожна культура має свої особливості. Відповідно, відрізняються і технології їх вирощування. Ці відмінності будуть розглянуті у відповідних розділах. А в даній статті наведені прийоми вирощування розсади, спільні для більшості культур. Зокрема, це висів насіння в шкілки, вирощування сіянців, їх пікірування в індивідуальні ємності.  На всіх стадіях розвитку молодих рослин проводять поливи, підживлення і здійснюють боротьбу з хворобами.

Висів насіння проводять в оптимальні, заздалегідь визначені терміни в шкілки або безпосередньо в касети і горщики.  Ґрунтосуміш повинна бути зволоженою, але не мокрою.  Насіння розкладають по її поверхні і присипають сантиметровим шаром вологої землі або піску.  Для кращої схожості, ящички з висіяним насінням вкривають плівкою і ставлять в тепле місце. До появи сходів підтримують температуру, оптимальну для проростання насіння даної культури. Регулярно перевіряють, чи не з’явилися проростки.

При появі перших сходів шкілки виносять на освітлене місце, але плівку не знімають.  Це роблять вже при появі масових сходів. Також на 5-7 днів знижують температуру. Такий прийом допоможе уникнути надмірного витягування сходів.

Поява масових сходів
Поява масових сходів

Для поливу розсади використовують відстояну воду кімнатної температури.  Поливають розсаду обережно, намагаючись не перезволожувати ґрунт.  При надлишкових поливах сіянці часто гинуть. Уникнути застою води можна, якщо заздалегідь зробити дренажні отвори в ємностях для вирощування розсади.

Перезволоження ґрунтосуміші або її важкий механічний склад часто призводять до пошкодження рослин хворобами. Найбільш шкідливі з них: кореневі гнилі і чорна ніжка. Спочатку рослина втрачає тургор, в’яне. Згодом стеблинка рослини біля поверхні ґрунту темніє і тоншає. Незабаром рослина гине.  Знизити шкідливість захворювань допомагає використання легких за складом сумішей, помірність в поливах, провітрювання розсади, її винесення в теплі дні під прямі сонячні промені.  Для боротьби з чорною ніжкою застосовують полив розсади фунгіцидом Превікур, обпилювання поверхні ґрунту золою.

Чорна ніжка розсади
Чорна ніжка розсади

При появі 1-2 справжніх листків сіянці з розсадних ящичків пікірують (розсаджують в касети і горщики).  До пересадки готуються заздалегідь, наповнюючи горщики вологою (але не пересушеною або мокрою) сумішшю. Потім пальцем або кілочком роблять заглиблення по центру, достатнє для розміщення коренів сіянця.  Земля як у шкілках, так і в стаканчиках при пікіровці не повинна бути сухою або навпаки, перезволоженою.  Занадто сухий ґрунт обсиплеться з коренів, а важкий і мокрий – може обірвати їх.  Після пересадки рослини додатково поливають – це допоможе рослинам прижитися.

Прийоми вирощування розсади - пікірування сіянців
Прийоми вирощування розсади – пікірування сіянців

Раз в 14-20 днів розсаду поливають розчином добрив.  Намагаються, щоб добрива не потрапляли на листя. Це може викликати опіки. Або після підживлення обприскують рослини чистою водою з пульверизатора, змиваючи тим самим розчин добрив з листя.  Добре реагують рослини і на позакореневе підживлення слабким розчином добрив.

Взимку або на початку весни день занадто короткий, а сонце переважно ховається за хмарами. В цей період розсаду бажано додатково досвічувати спеціальними лампами.  Ефект від цього агрозаходу дуже помітний: рослини швидше ростуть і розвиваються, менше витягуються.

Як тільки дозволять погодні умови, розсаду починають загартовувати – поступово адаптувати до прямих сонячних променів і коливання температур.

Перелічені прийоми вирощування розсади допоможуть отримати гарні, здорові і міцні рослини, які швидко приживляться на новому місці та потішать городника добрим врожаєм.