Збирання врожаю картоплі
Збирання картоплі. Оптимальні строки та умови
Збирання врожаю ранніх сортів картоплі починається вже за два тижні після цвітіння. Залежно від площі ділянки та потреб городника викопують або цілі кущі, або окремі бульби. В останньому випадку землю під кущем акуратно розгрібають, рукою намацують найбільші бульби і обережно відокремлюють їх від куща. Викопану землю повертають на місце. Після цього проводять полив.
До масового збирання картоплі приступають, коли приблизно 60-75% бадилля поляже і засохне. Зазвичай ранні сорти викопують на початку-середині серпня, середні – наприкінці серпня – на початку вересня, пізні – наприкінці вересня. Спекотна погода в період вегетації, а також ураження зеленої маси шкідниками та хворобами зсувають ці терміни в більш ранній бік. У дощове літо з помірними температурами строки збирання можуть бути пізнішими.
Зволікання з збиранням цілком допустиме. Особливо, якщо це стосується ранніх та середніх сортів. Однак слід розуміти, що сухе бадилля картоплі не створюватиме перешкод розвитку бур’янів. Тому вони можуть швидко розростись на ділянці, відцвісти і навіть дати насіння. Крім цього, раннє збирання картоплі дозволяє висіяти сидеральні культури. Пізні сорти краще викопати до початку осінніх затяжних дощів.
Збирання картоплі проводиться у суху погоду. Безпосередньо перед його початком із ділянки видаляють усі бур’яни. Щоб уникнути зараження бульб хворобами, бадилля картоплі можна попередньо зрізати, винести з ділянки. А потім – спалити або закласти в компост.
Способи збирання картоплі
На невеликих ділянках картоплю викопують вручну, використовуючи для цього лопати та вила. Інструмент ставлять на достатній від центру куща відстані. Занурювати в землю робочу частину лопати чи вил слід вертикально вниз, а не під кутом. Це дозволить уникнути пошкодження бульб.
На великих площах картоплю викопують за допомогою спеціального навісного картоплезбирального обладнання для мотоблоків та міні-тракторів. Зазвичай такі механізми лише підкопують кущі та вивертають бульби на поверхню ґрунту. Їхнє збирання, а також пошук бульб, що залишилися в ґрунті, здійснюються вручну. При цьому відсоток втрат може бути досить високим. Знизити його дозволяє вирощування сортів із компактним розташуванням бульб, використання справної та сучасної техніки.
Післязбиральні роботи на ділянці
Кожен сорт збирають окремо. Зібрані бульби можна відразу відсортувати на фракції: дрібну (на корм), середню (посадкову) та велику (зберігання). Крім цього, пошкоджені та хворі бульби складають окремо. Їх використовують в першу чергу. Для зберігання вони малопридатні.
Важливо стежити, щоб зібрані бульби тривалий час не перебували під впливом прямих сонячних променів, які можуть призвести до опіків. Тому врожай переносять у тінь. Або вкривають тканиною, мішковиною, чорною плівкою, соломою чи сіном. Також намагаються захистити бульби від опадів, що сприяє поширенню інфекцій, зниженню лежкості.
Після збирання картоплі, ділянку додатково очищають від бадилля, бур’янів. Потім проводять висів сидеральних культур, боронування і полив, або вносять добрива і переорюють.