Сорти картоплі та їх класифікація

Сорти картоплі різняться за формою бульб, кольором їх шкірки, м’якуша. Форма варіюється від видовжено-овальної до округлої. Перевагу віддають, як правило, бульбам правильної форми з дрібними вічками – їх зручніше чистити. Колір шкірки переважно жовтий, рожевий, червоний. Але бувають фіолетові та чорні бульби. Колір м’якуша зазвичай білий, кремовий, жовтий, рідше – червоний, чорний, фіолетовий.

При виборі сорту картоплі слід звернути увагу на стійкість картоплі до основних хвороб – це дозволить скоротити витрати на засоби захисту рослин, зменшити втрати врожаю, збільшити його лежкість. Особливо важливою є стійкість до фітофторозу та вірусних інфекцій.

Також необхідно знати господарське призначення сорту картоплі, а також групу стиглості.

Класифікація сортів картоплі за господарським призначенням

За господарським призначенням сорти картоплі поділяються на такі групи:

  • Столові – містять трохи крохмалю, багато білка та вітамінів; використовуються в кулінарії, мають відмінні смакові якості, не розварюються при варінні; вічка, як правило, дрібні;
  • Технічні – містять багато крохмалю, мало білка та використовуються для виробництва крохмалю та спирту;
  • Кормові – використовуються на корм худобі, оскільки містять багато крохмалю та білка;
  • Універсальні. .

Як правило, сорти, що реалізуються населенню – столового чи універсального призначення. Але бувають і винятки. Тому перед придбанням сорту слід поцікавитись приналежністю його до тієї чи іншої господарської групи.

Сорти картоплі за строками дозрівання

  • Надранні – від появи сходів до збору перших бульб проходить 40-50 днів;
  • Ранні – 50-65 днів;
  • Середньоранні – 65-80 днів;
  • Середньостиглі – 80-95 днів;
  • Середньопізні – 95-110 днів;
  • Пізні – понад 110 днів.

Найбільшого поширення набули ранні, середньоранні та середньостиглі сорти картоплі. Асортимент пізніх сортів через відсутність попиту досить мізерний. Найвищу врожайність та вихід товарної продукції дають середні та середньопізні сорти. Для отримання раннього врожаю, вирощують ранні та надранні. Останні можуть використовуватися і для отримання двох урожаїв картоплі за сезон.

Поділ сортів картоплі за термінами дозрівання певною мірою умовний: один і той самий сорт у різних кліматичних зонах може належати до різних груп. Наприклад, сорт, який вважається раннім на території Полісся, у Степу може виявитися середньостиглим. Таку сортову особливість потрібно враховувати. Особливо коли розраховуєш на ранній урожай, а сорт при цьому не виправдовує очікування. Тому краще вибирати районовані для даної кліматичної зони сорти картоплі. Бульби краще купувати у місцевих селекційних установах чи насіннєвих господарствах. Там же можна отримати вичерпні та точні відомості про вибраний сорт.