Безрозсадний метод вирощування томата
Безрозсадний метод вирощування томата може використовуватись не лише на півдні, а й на всій території України. Його застосовують і у відкритому ґрунті, і в теплицях. Щоб отримати позитивний результат, насамперед слід відповідально підійти до вибору сортів.
Для безпосереднього посіву у відкритий ґрунт придатні ранні, середньоранні, а у південних регіонах нашої країни – і середні сорти. Від використання середньопізніх та пізніх сортів слід відмовитись.
Ґрунт перед посівом насіння готують ретельно. Великі грудки землі розбивають граблями з частими зубцями. Сіють помідори у лунки чи борозни. Лунки розташовують рядами через 50-70 см, з відстанню в ряду 30-50 см. У кожну лунку кладуть по 3-5 насінин. При висіві в борозни схема посіву така: між рядами 50-70 см, між насінинами в ряду – 10-15 см. Глибина висіву насіння в обох випадках – 3-5 см.
Після появи у сходів 2-3 справжніх листків, формують густоту стояння рослин. В лунці залишають один кущ. А при рядковому посіві – 2-3 куща на один погонний метр. При необхідності, частину рослин можна пересадити туди, де томати не зійшли. Або використати на інших ділянках. З цією метою їх обережно викопують із грудкою землі та одразу ж пересаджують.
Безрозсадний метод вирощування томата дозволяє досягти зниження затрат праці за рахунок відсутності робіт з вирощування та висадження розсади. Але варто зазначити, що така технологія є досить ризикованою. Основна маса плодів дозріває пізно та існує серйозна ймовірність загибелі врожаю при ранніх осінніх заморозках. Тому до безпосереднього висіву насіння у відкритий ґрунт краще вдаватися у крайньому випадку. Особливо це стосується північних та східних областей. В них перевагу слід надавати більш надійному розсадному методу вирощування томата.