Сорти томата. Як обрати сорт, на що звернути увагу?

Сортимент томата величезний. Городнику, особливо початківцю, часом дуже важко в ньому розібратися. У цій статті ми допоможемо визначитися з нелегким вибором, звернемо увагу на критерії, за якими вибирають сорти томата для власної ділянки.

Зона вирощування. Якщо ваша ділянка знаходиться в північних областях нашої країни – краще обрати ранні та середні сорти томата. Вони гарантовано дозріють. Для південних районів придатні і пізні сорти.

Місце вирощування. У відкритому ґрунті можна вирощувати як детермінантні, так і індетермінантні томати. Для невисоких тимчасових плівкових укриттів краще купити низькорослі сорти. А ось для теплиць найбільш придатні індетермінантні сорти томата.

Для теплиць найбільш придатні індетермінантні сорти томата
Для теплиць найбільш придатні індетермінантні сорти томата

Інтенсивність догляду. Низькорослі томати менше потребують уваги – їх можна не підв’язувати до кілків або шпалери і не пасинкувати (видаляти бічні відгалуження, що виростають з пазух листя). Але якщо ви проводите багато часу на городі, і робота на ньому приносить радість та задоволення – не обмежуйте себе та вибирайте будь-які сорти. 

Призначення продукції. Для споживання у свіжому вигляді придатні будь-які томати. Проте найсмачнішими будуть великі цукристі багатокамерні плоди. А маленькі томати-черрі здатні прикрасити страву, зробити її не тільки апетитною, а й презентабельною. Для консервації найбільше підходять невеликі щільні округлі або сливовидні томати з цупкою шкіркою. Такі плоди зберігають форму навіть при розтріскуванні під дією високих температур. Для приготування соку та пасти придатні всі томати, але краще використовувати м’ясисті плоди з невеликою кількістю камер з насінням.

Томат - черрі
Томат – черрі

Сорт чи гібрид? Гібриди сільськогосподарських культур, як правило, перевершують сорти за багатьма параметрами. Гібриди більш стійкі до ґрунтово-кліматичних умов вирощування, хвороб та шкідників. А головне – вони продуктивніші. При маркуванні пакетиків з насінням гібриди маркують поєднанням F1 після назви, наприклад, «Солероссо F1». 

Варто зазначити, що насіння гібридів значно дорожче за сорти – це пояснюється більш складним процесом їх виробництва. Але якщо ви спробуєте розмножити куплений гібрид самостійно, то нічого не вийде. Насіння ви, безумовно, отримаєте. Тільки рослини, вирощені з них, поступатимуться батьківській формі в урожайності, а плоди – відрізнятимуться за формою та розмірами. 

Терміни дозрівання. За термінами дозрівання сорти томатів поділяються на:

  • надранні (від сходів до дозрівання проходить близько 100 днів),
  • ранні (100-110 днів),
  • середньоранні (110-120),
  • середньостиглі (120-130),
  • середньопізні (130-140),
  • пізні (понад 140 днів).

Зрозуміло, що рання продукція – поза конкуренцією. Хоча б один ранній чи надранній сорт необхідно мати на кожному городі. Але ранні сорти, особливо низькорослі, дозрівають одночасно. Після дозрівання рослина всихає, залишивши городника наприкінці літа без урожаю. Тому, з метою забезпечення безперервного постачання помідорів до столу, слід вирощувати кілька сортів різних термінів дозрівання. У крайньому випадку, ранньостиглі томати висівають у кілька термінів, у березні, квітні та травні.

Ранньостиглі сорти томата
Ранньостиглі сорти томата дозрівають майже одночасно

Якщо ви все ще не визначились з вибором, то ось простий універсальний рецепт:

  • один-два ранніх низькорослих (детермінантних) великоплідних сорти для вживання у свіжому вигляді та приготування соку;
  • два-три ранні низькорослі сорти томата з невеликими (80-100 г) плодами округлої або сливовидної форми для консервації;
  • один-два середньостиглі сорти універсального призначення.

Такий набір сортів не вимагатиме особливо ретельного та складного догляду, підв’язки рослин до кілків або шпалер, пасинкування. При цьому свіжа продукція буде на столі до кінця сезону.