Розсадний метод вирощування томата

Томат є рослиною з тривалим періодом вегетації і термінами дозрівання плодів. Іноді значна частина недозрілого врожаю гине при перших слабких осінніх заморозках. З метою отримання ранньої (найціннішої) продукції, а також щоб пересунути період максимального плодоношення з вересня на серпень, застосовують розсадний метод вирощування томата.

Розсадний метод вирощування томата
Сіянці томата в пікірувальному ящичку – шкілці

Розсадний метод вирощування томата використовується по всій території нашої країни. Він особливо рекомендований для Лісостепу та Полісся. Розсаду томата успішно вирощують у квартирах, теплицях, парниках, тимчасових плівкових укриттях та відкритому ґрунті. Для отримання міцних рослин бажано застосовувати досвічування. В березні-квітні вже можна обійтися і без нього. Загартована розсада томата добре приживається.

В найближчих статтях ви знайдете універсальні практичні поради, як гарантовано отримати міцну, здорову та якісну розсаду томата. Але спочатку трохи теорії.

Як вже було зазначено, сорти помідорів поділяються на різні групи: надранні, ранні, середні тощо. Також були наведені орієнтовні терміни їх дозрівання: від 100 днів у ранніх до 140 – у пізніх сортів. Ці дані означають кількість днів, що мине від появи сходів до перших стиглих плодів при безрозсадній культурі вирощування томатів та в ідеальних умовах. Проте, погана освітленість, похолодання, недостатнє живлення рослин та інші негативні фактори відсувають терміни дозрівання.

Те ж саме справедливо і для розсади. Слабке освітлення навіть на підвіконні, коротка тривалість світлового дня, переважно похмура погода у лютому та березні, мала площа живлення сіянців, пересадка, акліматизація – всі ці умови заважають отриманню міцної розсади, що забезпечує в результаті ранній та високий урожай.

Розсада у квартирі на підвіконні відповідає за своїм фізіологічним розвитком приблизно вдвічі молодшим безрозсадним сіянцям (якби ті вирощувалися у відкритому ґрунті в оптимальних умовах). Тому не варто очікувати, що висадивши у відкритий ґрунт 90-денну розсаду ранніх сортів, перші плоди можна буде збирати через 10 днів. Фізіологічний вік таких сіянців – 45 днів (90÷2=45). А це означає, що за сприятливих умов навіть ранньостиглі томати почнуть плодоносити тільки через 55-60 днів (100-45=55). До речі, що 60-денна розсада порадує врожаєм вже через 70 днів після висадки, тобто лише на два тижні пізніше за 90-денну. Чи варто зайвий місяць возитися з розсадою заради двотижневого виграшу в термінах дозрівання – кожен вирішує сам, виходячи зі своїх бажань та можливостей. Але для теплиць, парників і отримання надраннього врожаю розсада такого віку підійде якнайкраще.

50-денна розсада томата
50-денна розсада томата, готова до висадки

Взагалі розсадний спосіб вирощування томата досить простий і ефективний. Навіть недосвідчені городники з мінімумом досвіду та максимумом бажання можуть розраховувати на успіх. У наступній статті ми докладно розглянемо отримання розсади томата у квартирі.