Досвічування розсади
Досвічування розсади – це додаткове штучне освітлення розсади лампами. Цей прийом проводять для збільшення тривалості світлового дня і підвищення ефективності фотосинтезу рослин.
Освітлення в квартирі за своєю інтенсивністю – це освітлення в печері, а не в полі. Особливо це спостерігається в похмурі дні, які переважають в кінці зими – початку весни. Тобто, на ранніх стадіях росту розсади. При нестачі світла сіянці дуже витягуються, відстають у розвитку. Сильну і здорову розсаду в таких умовах отримати важко.
Щоб знизити дефіцит освітленості, розсаду штучно досвічують. У промислових теплицях з цією метою використовують натрієві або ртутні лампи. Але для квартири вони не підходять. Умовно придатними в кімнатних умовах є люмінесцентні лампи. Найкращим буде використання спеціальних ламп для досвічування рослин – їх спектр адаптований для нормального проходження процесів фотосинтезу. А найбільш зручним – використання «економок» – в такому випадку досить вкрутити лампу в звичайний настільний світильник.
Останнім часом для освітлення рослин використовують спеціальні світлодіодні лампи з синіми і червоними (іноді з ультрафіолетовими і інфрачервоними) світлодіодами. Такі лампи оптимальні по спектру і інтенсивності світлового потоку. Вони досить економічні в плані енергоефективності. Якісні лампи мають тривалий період служби. Проте світлодіодні лампи досить дорого коштують і не часто зустрічаються в продажу.
Досвічувати сіянці в перші дні вегетації можна цілодобово. Надалі освітлення регулюють так, щоб світловий день тривав мінімум 14 годин на добу. Важливо не розривати світловий день на кілька відрізків. Постійні короткострокові коливання освітлення (кілька годин світла, потім темряви, і знову світла і темряви) пригнічують рослини, збивають їх біологічний годинник. Наприклад, якщо досвічують у вечірній час, то лампи включають ще до настання сутінків. Таким чином досягається безперервність світлового дня, що є природним для рослин.
Також бажано дотримуватися графіка вмикання-вимикання світла. Для цього використовують спеціальні програмовані таймери.
З початку квітня досвічування розсади можна припинити. В цей час помітно зростає тривалість світлового дня, спостерігається переважно ясна сонячна погода. Як потепліє — рослини потроху починають адаптувати до прямих сонячних променів. Для цього їх виносять на балкон, вулицю, в теплицю.