Фітофтороз. Профілактика та заходи боротьби
Фітофтороз – найнебезпечніше грибкове захворювання томата та картоплі. Хвороба дуже шкідлива. Вона часто завдає серйозної шкоди врожаю, а іноді повністю знищує його. Інфекція дуже агресивна, легко проникає у рослину та швидко охоплює значні площі.
Сприятливими умовами поширення фітофторозу є тепла погода у поєднанні з частими опадами та високою вологістю повітря. Значні коливання нічних та денних температур, що викликають рясні роси, також допомагають зараженню. Подібні умови в Україні відзначаються переважно із середини липня до вересня.
Первинне зараження відбувається спорами гриба, що перезимували на неприбраних рослинних рештках. Надалі інфекція поширюється рухомими зооспорами. Вони переносяться у мікроскопічних краплях вологи. Зазвичай фітофтороз проявляється спочатку на картоплі, а потім переноситься на томат. За сприятливих умов хвороба швидко охоплює усю плантацію.
Симптоми фітофторозу
Фітофтороз вражає всі надземні частини рослин: листя, стебла та плоди.
На листках утворюються коричневі безформні плями, іноді обрамлені світлішою (оливковою, жовтуватою) окантовкою. У вологу погоду на межі ураженої та здорової частини листової пластинки видніється білястий або світло-сірий наліт спороношення гриба.
На стеблах також відзначаються коричневі витягнуті плями з окантовкою спороношення. Тонкі молоді пагони у місці ураження можуть повністю перегнивати та переламуватися.
Плоди томата пошкоджуються на будь-якій стадії розвитку та дозрівання. Спочатку на плодах з’являються світлі безформні розпливчасті плями. Потім вони збільшуються у розмірі, буріють, стають рельєфними на дотик. Уражений плід загниває і стає непридатним для харчування.
Бульби картоплі захищені від інфікування шаром ґрунту. Їх зараження відбувається, як правило, від контакту з інфікованим бадиллям під час збирання врожаю. На поверхні бульби утворюються коричневі плями неправильної форми. Згодом плями розростаються вшир і углиб. Уражені фітофторозом бульби є джерелом інфекції в сховищі. Однак через низькі температури, поширення хвороби проходить не так блискавично, як влітку в полі.
Фітофтороз. Агротехнічні заходи профілактики
Технологія вирощування картоплі та томата вже включає заходи, спрямовані на профілактику фітофторозу та інших захворювань. Розглянемо найефективніші з них.
Дотримання сівозміни: пасльонові не слід розміщувати на тому ж самому місці раніше, ніж через 3 роки. Не варто також розміщувати картоплю та томат надто близько один від одного.
Використання здорового посадкового матеріалу. Бульби картоплі та насіння томата перед посадкою протруюють у розчинах спеціальних препаратів (Престиж, Максим).
Під картоплю та томати небажано вносити свіжий гній. Краще використовувати перегній чи компост. Органічні добрива вносять восени. Також не рекомендується перевищувати норми внесення азоту. Високі дози органіки та азоту призводять до надмірного росту зеленої маси. Посадки загущуються та погано продуваються вітром. Через це зростає вологість та створюються сприятливі умови не тільки для фітофторозу, а й інших грибкових захворювань.
Розпушування сприяють підсиханню верхнього шару ґрунту. Це знижує вологість у приземному шарі повітря без шкоди для вологозабезпеченості кореневмісного горизонту. З цією ж метою здійснюють мульчування ґрунту плівкою, тирсою, стружкою, солом’яною січкою.
Поливи краще проводити рідше, але більшими нормами. Краще поливати під корінь, у лунки чи по борознах. Ефективне також краплинне зрошення. А ось від поливів дощуванням слід відмовитись. Пояснюється це поширенням спор фітофторозу в краплях води. Після поливу ґрунт розпушують.
Поліпшення циркуляції повітря у посівах сприяє зменшенню його вологості. А, отже, підвищує шанси зберегти посіви здоровими. Для цього висаджують рослини з ширшими міжряддями та більшою відстанню у ряду. Томати підв’язують до вертикальних опор або шпалер. Високорослі сорти томата формують в 1-3 стебла, проводять пасинкування, видаляють старе пожовкле нижнє листя.
Для запобігання зараженню бульб картоплі під час вегетації – проводять підгортання. За кілька днів до збирання картоплі скошують і видаляють з ділянки засохле бадилля.
Хімічні та біологічні заходи боротьби з фітофторозом
Агротехнічні заходи щодо профілактики фітофторозу ефективні і дозволяють знизити ризик ураження картоплі та томата. Проте хвороба настільки агресивна, що нерідко виникає потреба у проведенні обробок посівів пестицидами. Препарати для боротьби з грибковими захворюваннями, до яких належить фітофтороз, називаються фунгіцидами. За механізмом захисту вони поділяються на:
- Контактні фунгіциди . Створюють на поверхні рослини захисний екран, що запобігає проростанню спор гриба. Це препарати профілактичної дії. Представники: Бордоська суміш, Мідний купорос, Медян Екстра, Чемп, Чемпіон, Купроксат, Гарт.
- Системні фунгіциди . Проникають углиб тканин, розносяться по всій рослині, захищають її зсередини. Мають профілактичну та лікувальну дію. Тобто, можуть вилікувати вже хвору рослину. У продажу найчастіше зустрічаються: Рідоміл Голд, Квадріс, Магнікур Нео, Ревус Топ.
Обробки томата та картоплі проти фітофторозу можна починати заздалегідь, до появи симптомів хвороби. Зазвичай перші обприскування проводять на початку – в середині червня. Перевагу віддають контактним препаратам, але краще комбінувати контактні та системні фунгіциди. Обробки проводять раз на два тижні.
За сприятливих умов розвитку фітофторозу (дощі, роси, тумани), або при виявленні його симптомів – паузу між обприскуваннями скорочують до 7-10 днів. В цей час краще застосовувати системні препарати.
Зазвичай за 20 днів до збирання врожаю обробки хімічними препаратами припиняють. Якщо профілактика фітофторозу проводилася повною мірою – потреби у обприскуваннях немає. Але, як додатковий захист, можна застосовувати біологічні препарати або малотоксичні фунгіциди з коротким періодом очікування.
При роботі з хімічними препаратами слід дотримуватися інструкцій щодо їх застосування, не перевищувати рекомендовану кратність обробок, використовувати засоби індивідуального захисту.