Пероноспороз огірка, або несправжня борошниста роса

Пероноспороз огірка або несправжня борошниста роса – найнебезпечніше грибкове захворювання. Хвороба блискавично охоплює значні площі посівів, призводить до значного недобору врожаю, зниження його якості, загибелі рослин. Пероноспороз огірка поширений повсюдно і вражає рослини як у відкритому, так і у закритому ґрунті. Найчастіше хвороба зустрічається на огірку. Рідше пошкоджує диню, кабачок, патисон, гарбуз.

Перші прояви захворювання можуть спостерігатися навесні, на сходах огірка. Але найактивніше хвороба поширюється наприкінці червня – на початку липня. Тобто на початку масового плодоношення. Поживні речовини в цей період витрачаються переважно на утворення плодів, тому рослини слабшають та стають більш вразливими для патогенів.

Пероноспороз огірка
Пероноспороз огірка уражує рослини на початку масового плодоношення. Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Пероноспороз огірка. Опис хвороби та її симптоми

Джерелами первинного зараження служать насіння, післязбиральні залишки, ґрунт. Надалі хвороба поширюється зооспорами із краплями води. Дощі, тумани та роси, а також поливи дощуванням дуже сприяють зараженню.

На початку хвороби, на листках огірка з’являються жовто-зелені кутасті плями, обмежені жилками. Потім колір змінюється по черзі на жовтий, жовто-бурий та бурий. На нижній поверхні листа, а в теплицях – і на верхній, у місцях плям відзначається сірий наліт спороношення гриба. Зазвичай плями не сильно збільшуються у розмірі, а зростає їх кількість. Поступово вся листова пластинка охоплюється плямами. Спершу уражена тканина, а потім і охоплений хворобою листок висихає і викришується. При цьому на рослині залишається тільки черешок з найбільш товстими жилками.

Пероноспороз огірка
Симптом пероноспорозу огірка – безформні плями на листках
Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Хвороба швидко поширюється по рослині, уражуючи здорове листя. Через загибель листового апарату порушується фотосинтез. Рослина знижує темпи росту, утворення квітів та зав’язі. Плоди, що формуються, не отримують достатньо поживних речовин, стають потворними і неїстівними. За відсутності заходів боротьби з пероноспорозом, рослини огірка повністю припиняють ріст і гинуть ще до середини літа.

Агротехнічні заходи боротьби з пероноспорозом огірка

Для зменшення шкоди, заподіяної пероноспорозом огірка, дуже важливо вживати наступних профілактичних заходів:

  • Дотримання сівозміни. Небажано вирощувати огірок на ділянці, де торік росли гарбузові. Але краще витримувати ще триваліший період: хоча б 3-4 роки.
  • Прибирання рослинних решток. Збудник хвороби зимує у формі міцелію на уражених рослинних залишках. Якщо їх не прибрати і не знищити – спалах пероноспорозу відбудеться раніше, ніж звичайно. Відповідно важко буде розраховувати навіть на мінімальний урожай.
  • Заміна верхнього шару ґрунту у теплицях при беззмінному вирощуванні огірка. Проводиться один раз на 3-4 роки.
  • Вирощування стійких до пероноспорозу сортів та гібридів огірка. Крім того, використання ультраранніх та ранніх сортів (гібридів), застосування розсадного методу вирощування дозволяє отримати основний урожай до масового поширення хвороби.
  • Дотримання технології вирощування огірка. Підготовка ділянки, добрива, підживлення, своєчасне збирання врожаю – все це підвищує стійкість рослин до впливу патогену.
  • Навіть тимчасові плівкові укриття тривалий час оберігають посіви огірка від пероноспорозу. Тому краще вирощувати огірок у захищеному ґрунті. Однак у капітальних спорудах, при багаторічному беззмінному вирощуванні огірка, необхідно суворо дотримуватися технології вирощування і регулярно проводити знезараження або заміну ґрунту.
  • Повторні (літні) посіви огірка також дозволяють уникнути спалаху пероноспорозу. Здійснюють їх після збирання ранніх зелених овочів, часнику, цибулі, ранньої капусти та картоплі, аж до середини липня.

Агротехнічні заходи боротьби з пероноспорозом дозволяють знизити збитки від захворювання, отримати екологічно чисту продукцію та знизити витрати на її отримання. Наприклад, заощадити на придбанні пестицидів.

Пероноспороз або несправжня борошниста роса огірка
Сірий наліт спороношення на нижній стороні листка
Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Пероноспороз огірка. Хімічні заходи боротьби

Пероноспороз огірка настільки агресивне захворювання, що повністю відмовлятися від застосування хімічних заходів захисту небажано. При цьому слід враховувати особливості використання пестицидів на огірку, дотримуватись інструкцій до препаратів та не ігнорувати засоби індивідуального захисту.

Проти пероноспорозу огірка обробки фунгіцидами проводять у наступні строки і в такий спосіб:

Знезараження субстрату для вирощування розсади, ґрунту в теплицях та відкритому ґрунті проводять препаратами Магнікур Енерджі, Енергодар. 15 мл препарату розчиняють у 10 л води. Отриманим розчином поливають 5 м2 ґрунту. Обробки проводять двічі:

  • за 2-3 дні до висіву насіння (висадки розсади) або через 2-3 дні після висіву;
  • через 7-10 днів після першої обробки.

Профілактичні обприскування починають проводити приблизно з фази 4 справжнього листка. Можна здійснювати їх контактними фунгіцидами (проти пероноспорозу ефективні препарати на основі міді – Бордоська суміш, Мідний купорос, Хлорокіс міді, Купроксат, Медян Екстра, Чемпіон, Гарт). Але більш виправдане застосування сучасних системних або контактно-системних препаратів (Магнікур Енерджі, Альєтт, Інфініто, Квадріс, Рідоміл Голд, Енергодар, Цілитель). Обробки проводять раз на 10-14 днів, чергуючи препарати з різною діючою речовиною. До плодоношення можна провести 2-3 обробки.

Під час плодоношення використовують препарати з коротким періодом очікування (мінімально допустимим терміном від обприскування до збирання плодів): Купроксат (5 днів), Альєтт (7 днів), Інфініто (10 днів). Перед обробкою слід зібрати всі плоди, навіть маленькі. Обприскування проводять раз на 10-14 днів. З появою симптомів пероноспороза – паузу між обробками скорочують до 7-10 днів.

Пероноспороз огірка швидко уражує всю рослину
Пероноспороз огірка швидко уражує всю рослину

Біологічні препарати проти пероноспорозу

Проти несправжньої борошнистої роси огірка можна застосовувати і бактеріальні препарати (Фітоспорин, Бактофіт, Триходермін, Серенада АСО, Фітоцид-Р). Використовують їх у той самий спосіб, що і хімічні фунгіциди. Тобто, проводять поливи для знезараження ґрунту, профілактичні та лікувальні обприскування рослин. За допомогою біофунгіцидів можна знезаражувати насіння огірка перед посівом (якщо насіння не оброблялося виробником).

Але головна перевага біопрепаратів – термін очікування при їх використанні зазвичай становить лише 1-3 дні. Це дає можливість їх широкого та безпечного застосування проти пероноспорозу під час масового збирання врожаю. Тому, незважаючи на дещо нижчу ефективність, біологічні фунгіциди в деякі періоди вегетації бувають більш бажані, ніж хімічні препарати.

Наведені методи захисту огірка ефективні не тільки проти пероноспорозу. Агротехнічні прийоми, обробки біологічними та хімічними фунгіцидами можуть успішно застосовуватися проти інших інфекцій у системі захисту огірка від комплексу хвороб та шкідників.