Догляд за томатом у період вегетації

Крім захисту томата від приморозків, підв’язки рослин до шпалер та кілків, видалення пасинків, догляд за томатом включає цілу низку заходів, спрямованих на отримання щедрого та якісного врожаю. Ці прийоми використовують як на високорослих, так і низькорослих томатах.

Розпушування міжрядь проводять регулярно. Це дозволяє утримувати міжряддя чистими від бур’янів, покращує температурний режим, повітря- та вологопроникність ґрунту, знижує надмірну вологість поверхні землі. Останнє зменшує ймовірність захворювання рослин на фітофтороз. Розпушування проводять після дощу або поливу. Роблять його сапами, мотиками або плоскорізами на глибину від 5 см безпосередньо біля рослин до 10-15 см по центру міжрядь.

Догляд за томатом
Регулярні розпушування дозволяють утримувати міжряддя чистими від бур’янів

Поливи – важливий фактор отримання гідного врожаю. У літературі трапляється інформація, що навіть одне в’янення рослин у фазу активного росту знижує майбутній урожай на 10%. Томати поливають лише прогрітою на сонці водою. Холодна вода безпосередньо із свердловини або колодязя для поливу теплолюбних рослин томата непридатна. Сам полив здійснюють по борознах, лунках або безпосередньо по поверхні ґрунту. Дощування небажане, оскільки створює сприятливі умови для розвитку патогенів. Ідеальним є крапельне або підґрунтове зрошення. Проте це потребує додаткових витрат.

На початку вегетації, раз на 5-7 днів поливають кожну рослину безпосередньо під корінь, використовуючи 1-2 л води на одну лунку. Після появи перших зав’язей поливи проводять раз на 7-10 днів, нормою 30-40 л на 1 м2. Поливи ранньостиглих низькорослих томатів припиняють у момент масового дозрівання плодів. Середньо- та пізньостиглі, а також високорослі сорти перестають поливати за місяць до очікуваних осінніх заморозків.  

Підживлення. Перші зав’язі томата забирають значну частину поживних речовин. При нестачі елементів живлення у ґрунті, наступні плоди дрібнішають, а то й зовсім не зав’язуються. Щоб уникнути цього, протягом вегетації по черзі проводять 2-3 кореневі та 2-4 позакореневі підживлення. Докладніше про підживлення томата можна прочитати тут.

Мульчування ґрунту деревною стружкою, тирсою, корою або солом’яною січкою знижує кількість бур’янів, зберігає вологу в ґрунті, зменшує її перегрів, покращує якість та зовнішній вигляд плодів. Особливо ефективний цей прийом на рослинах, які вирощуються без підв’язування до опор. В такому випадку плоди не торкаються землі. А отже, вони менше хворіють і не ушкоджуються шкідниками. Після збирання врожаю, переорана із землею мульча сприяє покращенню структури ґрунту та підвищенню його родючості.

Мульчування ґрунту під томатами
Мульчування ґрунту під томатами

Крім перерахованих прийомів вирощування, догляд за томатом передбачає боротьбу зі шкідниками та хворобами.