Ґрунтосуміші і добрива для вирощування розсади
Використання спеціальної ґрунтосуміші для вирощування розсади з багатьох точок зору є більш виправданим. Звичайна земля з городу для цього малопридатна. У значній кількості вона містить збудників хвороб, шкідників, насіння бур’янів. До того ж такий ґрунт — часто суглинковий, важкий за механічним складом. Через це сходи будуть страждати від нестачі ґрунтового повітря, пошкоджуватися чорною ніжкою і кореневими гнилями. Для розсади потрібен пухкий повітропроникний субстрат, що не злежується.
Приготування оптимальної ґрунтосуміші для розсади
Найпростіший вихід – придбати готову ґрунтосуміш в спеціалізованому магазині. Але її можна приготувати і самостійно. Для цього, до складу просіяної через спеціальне сито або вручну очищеної від каменів і рослинних залишків землі, додають торф і пісок в пропорції 1: 1: 1. Землю краще брати не на городі, а з цілинних ділянок, де не вирощуються сільськогосподарські культури. Таку землю називають дерновою. Замість піску краще використовувати вермикуліт або агроперліт. В такому випадку ґрунтосуміш виходить не тільки повітропроникною, але і дуже легкою по масі. А це важливо, коли ящики з розсадою доводиться переносити з місця на місце, чи везти на дачу. Торф можна придбати в магазині, або заготовити власноруч. Якщо такої можливості немає – торф з успіхом замінюють перепрілим листям, компостом, перегноєм.
Ґрунт і торф заготовляють ще з осені, а саму ґрунтосуміш можна приготувати за тиждень до посіву. Тоді ж вносять добрива, в дозі, рекомендованій на упаковці. Якщо норма внесення не вказана – використовують приблизно 20-30 г (столова ложка з гіркою) комплексного мінерального добрива на відро готового субстрату.
Ефективні добрива для розсади
Найкращими для розсади є комплексні водорозчинні мінеральні добрива – вони в широкому асортименті представлені в спеціалізованих магазинах. Поєднання основних елементів живлення (NPK) в добриві для розсади має бути приблизно 1,5 : 2 : 1. Підвищений вміст фосфору обумовлений тим, що цей елемент має прямий вплив на розвиток потужної кореневої системи рослин. А це дуже важливо при вирощуванні розсади. Сильне коріння здатне максимально використовувати обмежений потенціал субстрату. Воно мало пошкоджується і швидко відновлюється при пересадці.
Крім основних елементів живлення, добрива для розсади повинні містити і мікроелементи – кальцій, магній, сірку, мідь, цинк та ін. Їх недолік негативно впливає на молоді рослини, призводить до затримки росту і розвитку.
В органічному землеробстві замість мінеральних добрив в ґрунтосуміш додають золу, а ґрунт поливають витяжкою з перегною, торфу.
Від збудників хвороб ґрунт за тиждень до висіву насіння (або пікіровки сіянців) обробляють спеціальним фунгіцидом (наприклад, Превікур або Фундазол). Це знизить ураження рослин кореневими гнилями і чорною ніжкою.