Чорна ніжка розсади

Чорна ніжка – небезпечне грибкове захворювання, що уражує сходи більшості овочевих культур. Найбільша шкідливість чорної ніжки спостерігається у спорудах захищеного ґрунту: парниках та теплицях, а також на підвіконнях квартир.

Чорна ніжка розсади томату
Чорна ніжка розсади томату

Найчастіше чорна ніжка проявляється на ранній стадії розвитку рослин. Найбільш критичний період – від появи сходів до утворення 2-4 справжніх листків. Надалі хвороба стає менш небезпечною і не завдає будь-якої помітної шкоди. Підвищений ризик ураження спостерігається у захищеному ґрунті. Як правило, хвороба проявляється на розсаді огірка, томату, перцю, баклажану, всіх видів капусти, декоративних квітів. 

Симптоми чорної ніжки

Чорну ніжку може викликати декілька грибкових інфекцій. Зазвичай це збудники кореневих та стеблових гнилей. По суті, чорна ніжка – це симптом, а не хвороба, викликана одним конкретним патогеном. Як нежить у людини: симптом один, а причин – багато.

Проявляється чорна ніжка так. Спочатку рослини втрачають тургор (в’януть), стебло поблизу поверхні ґрунту темніє, помітно тоншає. При цьому рослина падає. Якщо пошкоджена лише підземна частина стебла – рослина залишається стояти, але поступово в’яне та засихає. Якщо обережно потягнути за стебло вгору, рослина легко відривається від коріння. У місці обриву спостерігається витончення та потемніння стебла.

Чорна ніжка на сходах капусти
Чорна ніжка на сходах капусти

Чорна ніжка. Профілактика та заходи боротьби

  • Ґрунт для вирощування розсади краще використовувати однократно. Для приготування ґрунтосуміші краще використовувати дернову землю з ділянок, де давно не вирощувалися овочі.
  • Ґрунтосуміш для розсади повинна бути дуже легкою за механічним складом . Найкраще використовувати супіщаний ґрунт. У важкі суглинні ґрунти додають пісок 1:1. Простий метод визначення механічного складу ґрунту описаний тут .
  • Чорна ніжка практично не ушкоджує рослини у відкритому ґрунті. Ультрафіолет сонячного спектру пригнічує розвиток грибкових патогенів. До того ж вітер підсушує поверхню ґрунту. Це створює несприятливі умови для розвитку хвороби. По можливості загартовуйте розсаду. З цією метою виставляйте її під прямі сонячні промені, провітрюйте посіви, не перезволожуйте ґрунт.
  • Протруювання насіння . Коли насіння багато, має сенс провести їх знезараження розчином спеціальних препаратів – протруйників. Можна використовувати препарати хімічного (наприклад, Максим) та біологічного (Фітоцид Р) походження. Насіння закордонних виробників, як правило, вже протруєне (про що свідчить забарвлення насінин в яскравий попереджувальний колір). Будь-яка їхня обробка не допускається.
  • Знезараження ґрунту фунгіцидами.
    • За 2-3 дні до посіву насіння ґрунт можна обробити препаратами на основі сірки. Для цієї мети готують розчин: 5 г препарату Тіовіт Джет або Колоїдної сірки розчиняють в 1 л води та обприскують цим розчином 1 м2 поверхні ґрунту в розсаднику.
    • Після посіву насіння (відразу або через 1-2 дні) ґрунт можна акуратно полити розчином препарату Превікур Енерджі . Для цього 1,5 мл препарату розчиняють у 1 л води. На 1 м2 площі використовують 2 л робочого розчину. Ґрунт або поливають із лійки з дрібними отворами, або обприскують із пульверизатора. Через 10 днів обробку можна повторити.
    • З біопрепаратів можна застосовувати Фітоцид РФітоспоринТриходермін та інші. Для досягнення максимальної ефективності суворо дотримуйтесь інструкцій щодо їх використання.
  • При появі симптомів чорної ніжки потрібно негайно запобігти поширенню хвороби та зараженню здорових рослин. При виявленні захворювання діють так:
    • поливи припиняють чи обмежують до мінімуму;
    • землю обережно розпушують, домагаючись підсихання верхнього шару ґрунту;
    • при можливості розсаду виносять на сонце, відкривають рами, знімають плівкове укриття;
    • за необхідності поливу – його здійснюють розчином фунгіциду (хімічного чи біологічного походження); надалі поливають просто водою, але малими нормами;

Після появи чотирьох і більше справжніх листків, чорна ніжка вже не завдає особливої ​​шкоди. У дорослих рослин хвороба взагалі не трапляється.