Ємності для вирощування розсади

Кожному городнику чи садівнику рано чи пізно знадобляться спеціальні ємності для вирощування розсади овочевих чи квіткових культур. Найкраще для цієї мети підходять спеціальні касети, але можна використовувати одноразові стаканчики, або пластикові ємності з-під йогуртів чи сметани. В одному горщику, стаканчику чи комірці касети вирощується одна рослина (іноді 2-3). Її коріння міцно переплітає субстрат. При пересадці коренева система майже не пошкоджується. Рослини, що вирощувались у індивідуальних ємностях швидше і легше приживлюватимуться, на відміну від розсади, що вирощувалася у великих балконних ящиках.

У дні стаканчиків розпеченою голкою необхідно виконати дренажні отвори. Також розсаду доведеться переносити, а також транспортувати до місця висадки. Тому стаканчики бажано щільно один до одного встановити в ящики або коробки. Касети краще купувати відразу з піддоном відповідних розмірів, а дно коробок для стаканчиків устилати поліетиленом, щоб надлишкова вода при поливі не псувала підвіконня і стіну під ним.

Ємності для вирощування розсади - пластикові касети з піддоном
Ємності для вирощування розсади – пластикові касети з піддоном

Для нормального розвитку розсади, рослини не повинні страждати від нестачі площі живлення. 90-денна розсада повинна вирощуватися в горщиках (або касетах) розміром 10х10х10 см, 60-денна 8х8х8 см, а для 30-денної досить 5х5х5 см. Занадто малі ємності призводять до затримки росту і розвитку рослин.

Шкілка для сіянців.

Зазвичай насіння сіють не безпосередньо в касети і стаканчики, а в спеціальні пікірувальні ящички (їх називають «шкілки»). Це дозволяє більш оптимально використовувати обмежену площу підвіконь та невеликих парничків. Якнайкраще підходять для цієї мети пластикові ємності глибиною близько 5-7 см і порівняно великою площею, наприклад, від сиру, маргарину та інше. Шкілки використовують для вирощування сіянців рослин, що добре витримують пересаджування – томату, салату, перцю, кропу.

Сіянці в шкілках вирощують до появи 1-2 справжніх листків, а потім пересаджують (пікірують) до індивідуальних горщиків.

Ємності для вирощування розсади - шкілка для сіянців
Ємності для вирощування розсади – шкілка для сіянців

Торф’яні горщики. Переваги та недоліки

Пластикові ємності приваблюють тим, що можуть використовуватися не один рік. Однак рано чи пізно вони потребують утилізації. Викидайте пластик тільки в спеціально призначені для цього сміттєзбірники. Не спалюйте пластик на ділянці і не засмічуйте їм навколишнє середовище. 

Ємності для вирощування розсади - торф'яні стаканчики
Ємності для вирощування розсади – торф’яні стаканчики

Уникнути складнощів з пластиком можна при використанні торф’яних стаканчиків і касет. Ці ємності виготовляються з торфу і паперових відходів. Вони екологічні і безпечні. Розсада висаджується в ґрунт разом з горщиком. Таким чином не ушкоджуються коріння рослини. Сам же горщик згодом повністю розкладається. Він не тільки слугує добривом, але і покращує структуру ґрунту. Однак слід пам’ятати, що земля у торф’яних стаканчиках швидко пересихає. Тому розсада в таких ємностях потребує більш ретельного догляду. З недоліків торф’яних ємностей також відзначимо їх одноразовість і відносну непридатність до тривалого вирощування розсади. За 60-90 днів горщики розмокають і розвалюються.

Підсумуємо. Найкращі ємності для вирощування розсади – індивідуальні для кожної рослини горщики, стаканчики, комірки касет. Вони повинні мати дренажні отвори. Для стоку надлишкової вологи та легшого перенесення і транспортування розсади горщики краще ставити на піддони чи невисокі ящики. Об’єм ємностей повинен відповідати строку вирощування рослин. Для більш економного використання ресурсів насіння деяких культур можна спочатку висівати в шкілки. А вже звідти пікірувати сіянці по горщиках, чи у відкритий ґрунт.