Іридарій. Іриси в декоративному саду

Іридарій – так називають квітник або ділянку, на якій вирощуються іриси у монокультурі. Іриси, або півники – чудові декоративні багаторічні квітучі рослини. Вони досить невибагливі, добре ростуть в умовах перезволоженого ґрунту. Деякі форми переносять невелике затінення.

Бородаті іриси
Бородаті іриси набільш розповсюджені в декоративному садівництві

Іриси давно з успіхом використовуються у декоративному садівництві. Існує безліч окультурених форм і сортів. Вони мають різне забарвлення, терміни та тривалість цвітіння. Комбінуючи їх, можна досягти палання яскравих фарб на ділянці з кінця травня до липня. Іриси підходять до будь-якого стилю саду. Хоч цінуються іриси, насамперед, за гарні квіти, вони і після цвітіння зберігають свою декоративність.

Іриси витримують перезволоження. Якщо на вашій ділянці близький рівень залягання ґрунтових вод, або вона періодично затоплюється під час весняної повені – ця культура саме для вас. Як правило, іридарій закладають на сонячному місці. Проте багато форм півників можуть добре зростати й у півтіні. Більшість ірисів довговічні рослини і можуть рости на одному місці 10-20 років. Вони добре розмножуються та легко переносять пересадку.

Існує величезна кількість сортів ірисів
Існує величезна кількість сортів ірисів

Використання ірисів на ділянці досить різноманітне. Крім самостійного вирощування у вигляді ірисових квітників – іридаріїв – цими рослинами обрамляють штучні ставки, висаджують у якості бордюру, як складову культуру в міксбордерах, рокаріях, клумбах.

У всьому розмаїтті видів, форм та сортів ірису часом важко розібратися. На даний момент немає єдиної класифікації ірисів. Найбільш поширені в Україні такі форми ірисів:

  • Ірис бородатий – найпопулярніший вид. Існує багато сортів різного забарвлення, висоти та термінів цвітіння.
  • Ірис болотний добре переносить затінення, віддає перевагу вологому ґрунту, довговічний.
  • Ірис японський – теплолюбні рослини. Цвітуть після бородатих ірисів.
  • Ірис сибірський – найбільш довговічний. Довго живуть і його квітки – близько 5 днів. Переносить слабокислі ґрунти.
Ірис болотний
Дикий болотний ірис зустрічається по всій території України

Іриси розмножують частинами кореневищ після того, як материнська рослина відцвіте. Але оптимальним терміном вважається більш пізній час: кінець літа – початок осені. Органічні добрива зазвичай не використовуються, але можна вносити невеликі дози перегною. Після посадки листя вкорочують на 1/2-2/3 висоти.

Півники сибірські
Півники сибірські – найбільш витривалі та довговічні

Догляд за рослинами не дуже складний. Протягом усього періоду вегетації видаляють пожовклі, засохлі і хворі листки, зрізають відцвілі квітконоси, поливають і підживлюють рослини. На зиму листя зрізають до висоти 15 см над поверхнею ґрунту. Іриси не вимагають укриття, але краще замульчувати їх кореневища торфом, листям, компостом.

Іридарій - сад ірисів
Колекція ірисів справляє незабутнє враження

Зібрати на ділянці колекцію ірисів під силу і початківцю. Їхнє вирощування не буде забирати багато часу, а зовнішній вигляд прикрасить будь-який сад. А для того, щоб іридарій не втрачав привабливості і після цвітіння ірисів, можна розмістити в ньому яскраві та невибагливі настурції, петунії, чорнобривці.