Малинові галиці або малинові галові комарики

Малинові галиці пошкоджують стебла малини та ожини, викликаючи утворення добре помітних здуття – галів – у нижній та середній частині стебла. Широко поширені по всій території України. 

Малинова стеблова галиця

Стеблова галиця – дуже дрібна чорна мушка-комарик довжиною до 1 мм, з коричневою спинкою і двома прозорими крилами зі спрощеним жилкуванням

Личинки галиці помаранчево-жовті. Зимують личинки всередині галів, по 2-11 штук у кожному. Навесні вони продовжують харчуватися. Досягнувши в довжину 3-4 мм, личинки заляльковуються. Приблизно в червні, під час масового цвітіння малини, з’являються дорослі комарики. Незабаром самки відкладають яйця на молоді пагони по 8-15 штук. Приблизно через місяць у місцях ушкоджень з’являються галоподібні здуття. Як правило, гали стеблової галиці не охоплюють пагін по колу, а розташовані з одного його боку. Найчастіше на одному пагоні трапляється один гал, але нерідко буває і декілька. Особливо помітні гали восени, після обпадання листя. Вони мають опуклу форму і досягають у довжину 3 см, а завширшки 2 см. На галах утворюються тріщини, шкірка на них відстає. Шкідник розвивається в одному поколінні за рік.

Малинова пагонова галиця

Малинова пагонова галиця, на відміну від стеблової, може викликати відмирання пагонів малини. Відбувається це тому, що гал пагонової галиці розташований не з одного боку стебла малини (як у стеблової), а охоплює його кільцем. Це призводить до повного переривання сокоруху в стеблі і засихання пагону. Саме тому малинові пагонові галиці більш небезпечні. В Україні зустрічаються рідше за стеблових галиць.

Дорослі комахи досягають завдовжки 2 мм. Голова і груди темні, черевце світло-червоне, вкрите темними волосками. Зимують дорослі личинки у верхньому шарі ґрунту, біля основи стебел. Навесні, коли поверхневий шар ґрунту прогріється до 13°, з’являються дорослі галиці. Незабаром самки приступають до відкладання яєць, розміщуючи їх під кору пагонів, у місцях будь-яких механічних пошкоджень. Личинки живуть колоніями під корою, ушкоджуючи камбіальний шар пагонів. Сильні ушкодження призводять до відмирання пагонів у наступному році. Відбувається це часто ще до дозрівання ягід. За сезон відроджується декілька поколінь пагонової галиці, на відміну від стеблової.

Малинові галиці. Заходи боротьби 

Основну увагу при боротьбі з галицями приділяють агротехнічним заходам, спрямованим на створення найбільш сприятливих умов для розвитку малини. Важливе значення має своєчасне вирізання та спалення пагонів з галами. Робити це можна восени, взимку і ранньої весни. Але краще видаляти пагони одразу після виявлення галів. Особливо це важливо при боротьбі з малиновою пагоновою галицею, що розвивається в декількох поколіннях. 

Хімічні заходи (обприскування розчином інсектицидів системної дії до цвітіння), спрямовані на боротьбу з малиновим жуком та іншими шкідниками малини, знищують також значну кількість галиць.