Малиновий жук

Малиновий жук – один із найнебезпечніших шкідників малини. Дорослі особини пошкоджують квіти, личинки живляться зав’яззю, плодами, знижують їх якість і  урожайність. В Україні поширений повсюдно. Крім малини, уражує також ожину. Частково пошкоджує бутони та квіти смородини, фруктових дерев.

Малиновий жук
Малиновий жук. Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Малиновий жук. Опис і життєвий цикл комахи

Доросла особина (імаго) невелика, завдовжки близько 4 мм (а). Тіло вкрите густими іржаво-жовтими або сіруватими волосками. Зимують жуки та дорослі личинки у верхньому шарі ґрунту. Навесні, коли ґрунт прогріється до 12-13 °С (в середині – кінці квітня), жуки виходять на поверхню.

Малиновий жук. Опис і життєвий цикл комахи
Малиновий жук. Опис і життєвий цикл комахи *див. Примітки

До цвітіння малини жуки живляться органами квіток бур’янів, смородини, аґрусу, плодових дерев. На початку – в  середині травня, під час висування бутонів малини, жуки зосереджуються на цій культурі, виїдають бутони, пошкоджують чашолистки та квітки (d). На початку цвітіння малини самки починають відкладати яйця поодинці в квітки і молоді зав’язі. Кожна самка може відкласти до 40 яєць. Через 10 днів відроджуються личинки. Вони заглиблюються в зав’язь, роблять звивисті ходи у квітколожі і пошкоджують плід малини (багатокістянку) (с). Ягоди стають потворними та тьмяними, дрібнішають, в’януть чи загнивають.

Дорослі особини малинового жука пошкоджують бутони і квіти малини
Дорослі особини малинового жука пошкоджують бутони і квіти малини. Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Дорослі личинки жовтого кольору (b). Голова та поперечні щитки, що розташовуються зі спинного боку на кожному сегменті тіла, коричневі. На кінці тіла є по два загнуті догори шипи. Личинки живуть у плодах малини 40-50 днів і досягають у довжину 6,5 мм. В середині – наприкінці липня личинки залишають плоди і заглиблюються у ґрунт на глибину 5-20 см. Там частина личинок  перетворюються на білих лялечок, завдовжки до 4 мм. В кінці серпня лялечки перетворюються на жуків, які залишаються зимувати на ґрунті. Значна частина личинок впадає в діапаузу і перетворюється на лялечок та жуків лише восени наступного року. Таким чином, малиновий жук має частково дворічний цикл розвитку.

Заходи боротьби з малиновим жуком

Малиновий жук поширений на занедбаних плантаціях. Тому дбайливий догляд за малиною знижує популяцію цього шкідника. При чому іноді можна обійтися без застосування хімічних засобів захисту рослин.

Агротехнічні заходи

Видалення бур’янів на малині рано навесні віднаджує жуків від плантації.

Регулярне розпушування ґрунту в рядах та міжряддях призводить до загибелі личинок, лялечок та дорослих жуків, що зимують.

В літературі трапляється порада струшувати жуків на білу тканину. Робити це краще рано вранці, коли жуки кволі і малорухливі під дією низьких нічних температур. Біля ряду малини розстеляють світлу тканину (старе простирадло, пелюшку) або цупкий малярний папір. Над ним нахиляють пагони малини в трусять. Дорослі жуки попадають вниз. На світлій тканині їх буде добре помітно. Жуків збирають у ємність з сумішшю води та гасу (керосину), де вони гинуть.

Ремонтантні сорти малини, що вирощуються за технологією плодоношення на однорічних пагонах – не ушкоджуються малиновим жуком, через розбіжність строків цвітіння культури та яйцекладки жуків.

Личинка малинового жука
Личинка малинового жука. Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Хімічні заходи боротьби з малиновим жуком

Якщо в минулі роки спостерігалося значне поширення шкідника, а агротехнічні заходи  не дуже допомагали, вдаються до застосування хімічних засобів захисту – інсектицидів.

Обприскування проводять двічі:

  • при відокремленні бутонів
  • після цвітіння

Для першого обприскування можна обирати практично будь-які сучасні інсектициди: Енжіо, Конфідор, Антигусінь, Альфа-Супер, Ато-Жук. Якщо обприскування проводять безпосередньо перед цвітінням – краще обирати препарат, безпечний для бджіл. Наприклад, Каліпсо. Після цвітіння бажано використовувати інсектициди з коротким періодом очікування – Актеллік, біопрепарати.

Біологічні препарати проти малинового жука.

Малиновий жук знищується більшістю інсектицидів біологічного походження, що ефективні проти жорсткокрилих комах: Актофіт, Актарофіт, Бітоксибацилін та інші.

Біопрепарати можна застосовувати в ті самі строки, що і хімічні засоби. Тобто у фазу відокремлення бутонів та після цвітіння. А можна провести перше обприскування хімічним інсектицидом, а друге – біологічним. Таким чином і малиновий жук не зашкодить урожаю, і ягоди будуть екологічно чистими.


Примітки:

* Малюнок взято з книги “Атлас болезней и вредителей плодовых, ягодных, овощных культур и винограда” / Г. Ванек, В. Н. Корчагин, Л. Г. Тер-Симонян – Братислава : Природа ; Москва : Агропромиздат, 1989. – 411 с. – На рус. яз. – ISBN 80-07-00116-6 і оброблено в графічному редакторі