Малинова стеблова муха

Малинова стеблова муха – широко поширений і небезпечний шкідник малини і ожини. Личинки підгризають тканини молодих стебел, через що вони в’януть, починаючи з верхівок, і засихають. Це призводить до значних втрат врожаю.

Малинова стеблова муха. Характерна ознака пошкодження - в'янення верхівок пагонів
Характерна ознака пошкодження малиновою мухою – в’янення верхівок пагонів

Малинова стеблова муха. Опис та особливості життєвого циклу комахи

Доросла муха завдовжки близько 5,5-7 мм, сірого кольору. Виліт мух з коконів, що зимували в ґрунті під кущами малини, збігається з відростанням пагонів (травень) і триває, за сприятливих погодних умов, до 10 днів.  Мухи відкладають яйця в пазухи листових черешків у верхній частині молодих пагонів, розміщуючи їх по одному. Яйце видовжено-овальне, білуватого кольору. Личинки з’являються через 5-7 днів, вгризаються у стебло і роблять спіральний кільцеподібний хід. Верхівки пошкоджених пагонів в’януть, потім чорніють і засихають. Поступово личинки прокладають хід вниз до основи пагону. Живлення личинок триває не довго – близько 2 тижнів. Вже під час цвітіння малини личинки йдуть у ґрунт, де зимують у коконі на глибині до 15 см.

Спіральний хід личинки малинової мухи
Спіральний хід личинки малинової мухи

Агротехнічні заходи боротьби з малиновою мухою 

При появі зів’ялих  верхівок пагонів їх негайно обрізають нижче місця заглиблення личинок. До цього часу личинки ще не встигають опуститися вниз і видаляються разом з частиною стебла. Необхідно уважно оглянути місце зрізу. Якщо в середині пагону залишиться отвір – хід личинки, що йде вниз – додатково обрізають стебло до неушкодженої частини.

У разі укорочення сильних пагонів, утворюються два-три додаткові бічні пагони. Вони успішно розвиваються, перезимовують і наступного року добре плодоносять. Тому важливо підтримувати на високому рівні агротехніку вирощування малини: формувати оптимальну густину пагонів, підживлювати і поливати плантацію, знищувати бур’яни. Це сприятиме отриманню сильних пагонів, що здатні давати урожай навіть при ураженні личинками малинової мухи.

Розпушування ґрунту під кущами малини сприяє загибелі частини личинок шкідника. Робити це треба регулярно, починаючи з ранньої весни і до осінніх заморозків.

Використання інсектицидів проти малинової мухи

Навесні, в період відростання пагонів, до початку бутонізації, проводять обприскування ґрунту та стебел малини інсектицидами. На початку травня проти мух, що залишають місця зимівлі, можна використовувати препарати з контактною та контактно-кишковою дією: Актеллік, Альфа-Супер, Блискавка. Згодом, після виявлення личинок – краще застосовувати системні або контактно-системні інсектициди: Прованто Максі, Актара, ЖукОфф, Ато Жук, Турбо Престо. При низьких температурах – Енжіо.

В період бутонізації обприскування можна повторити. Краще обирати препарати, безпечні для бджіл. Наприклад:  Прованто Вернал, Синерид.

Після цвітіння проведення обприскувань проти малинової стеблової мухи недоцільне.