Міксбордер – яскравий елемент дизайну саду
Міксбордер за призначенням подібний до бордюру, але складається з великої кількості різноманітних рослин, що відрізняються за кольором, висотою і розлогістю. Це один з складних і вимогливих елементів дизайну. Проте, міксбордери користуються величезною популярністю.
Визначення міксбордеру
Міксбордер – елемент декоративного озеленення, який з’явився в Англії і являє собою широку, вільну по формі смугу рослин різного видового складу. На відміну від бордюрів, в міксбордерах можуть одночасно використовуватися абсолютно несхожі рослини: однорічні, багаторічні, деревні, трав’янисті, декоративно-листові і квіткові.
Міксбордери дуже універсальні. Вони можуть обрамляти доріжки, паркани, ставки, будови, використовуватися в якості клумб або кордонів між окремими зонами саду. Залежно від спостерігача, міксбордери можуть бути одно- і двосторонніми. Двосторонні міксбордери повинні проглядатися, як мінімум, до середини. Тому їх роблять не вище 1,0-1,5 м. Зрозуміло, що висота рослин повинна підвищуватися з краю до центру. Односторонні міксбордери, як правило, прилягають однією стороною до паркану, стіни, іншої перешкоди. Їх висота поступово зростає від спостерігача до елементу примикання.
Основна ідея міксбордера – випадкове, вільне, немов би природне розміщення рослин. Неприпустимо розміщення рослин рядами, як овочі на грядці. Тому в строгих, регулярних садах міксбордер майже не використовується. Його функції виконують бордюри і рабатки.
Елементи міксбордеру і підбір рослин
Міксбордер прекрасно вписується в ландшафтні сади (англійський стиль) і сади в стилі кантрі. Однак, тут існують свої особливості по підбору рослин. В англійських садах для міксбордерів використовують переважно дикі види рослин або наближені до них по вигляду культурні форми. У садах кантрі, навпаки, упор роблять на культурні рослини. Особливо гармонійно виглядають яскраві великі квіти, або, навіть, красиві овочеві і ягідні культури.
Важливе значення при підборі рослин мають питання колористики. В залежності від своїх уподобань, можна зробити спокійний міксбордер, з плавною грою півтонів. Але особливо ефектно буде виглядати барвистий, яскравий міксбордер, заснований на контрастах червоного і зеленого, жовтого і фіолетового. В цьому випадку, варто пам’ятати про те, що кольорові плями повинні бути великими, добре помітними, без взаємного змішування.
Не слід захоплюватися великим асортиментом рослин, представлених в квітнику. Занадто строкаті посадки втрачають свою привабливість. Краще сформувати певні групи рослин і повторювати їх по всій довжині. З огляду на те, що догляд за рослинами густого і широкого міксбордеру утруднений, намагаються використовувати невибагливі рослини.
Часто в міксбордерах використовують предмети неживої природи. Зокрема, це може бути каміння, в тому числі і великі кам’яні брили. Землю між рослинами посипають гравієм, або подрібненою корою. У садах кантрі можна використовувати різні артефакти, як-от старе колесо від воза, або сам віз, що потопає в зелені і квітах.
Планування і створення міксбордера
Для мінімізації можливих помилок, спочатку квітник планують на папері. У масштабі малюють форму майбутнього міксбордера і його прив’язку до інших елементів на ділянці. Потім схематично зображують основні деталі міксбордера – каміння і ключові рослини. Найчастіше це багаторічні деревця або чагарники. За допомогою кольорових олівців надають їм їх природний колір. Потім розташовують другорядні рослини. В самому кінці – на план наносять низькорослі однорічники, якими заповнюють всі вільні місця. Міксбордер – це і об’ємний елемент, з різною висотою рослин. Тому не завадить і ескіз майбутніх посадок з точки зору спостерігача. Художником для цього бути необов’язково – достатньо схематично намалювати і заштрихувати прості кольорові плями різної величини, що відповідають характеристикам запланованих рослин.
Потім треба приступити до складання асортиментної відомості – з попереднім списком видів і сортів рослин, із зазначенням необхідної кількості саджанців, розсади і насіння.
Висадку рослин проводять відповідно до складеного плану і в тій же послідовності. Для зручності слід відмовитися від висіву насіння на користь висадки розсади. З метою забезпечення саду розсадою, а також створення резерву для заміни загиблих або хворих рослин, необхідний розсадник – окрема невелика ділянка, призначена для висіву насіння і розмноження декоративних культур.