Підготовка ділянки під моркву
Якісна підготовка ділянки під моркву має важливе значення для успішного вирощування цієї культури. Насіння моркви сходить довго, а сходи на початку вегетації ростуть дуже повільно. Це призводить до того, що бур’яни отримують конкурентну перевагу і пригнічують посіви моркви. Виникає потреба у трудомістких виснажливих ручних прополюваннях. Тож підготовка ділянки під моркву дозволяє не лише розпушити ґрунт та внести добрива, а й знищити значну частину бур’янів у верхньому шарі ґрунту. І це значно полегшує подальший догляд посівами. Принаймні, на ранніх фазах розвитку культури.
Для вирощування моркви найбільш придатними є добре освітлені ділянки. По можливості, вони повинні бути чистими від бур’янів. Особливо це стосується багаторічних кореневищних і коренепаросткових – пирію, осоту, берізки. Сильно засмічені ґрунти попередньо обробляють гербіцидами суцільної дії. Або вручну вибирають кореневища при обробці ґрунту.
Найкращими попередниками моркви вважаються пари (ділянки, на яких у попередньому році не вирощувалися сільськогосподарські культури). Також придатні ділянки, що порівняно рано звільняються (серпень-вересень). Це дозволяє до настання осінньої мряки провести повний комплекс заходів з обробки ґрунту та звільнення ділянки від бур’янів. Також гарними попередниками вважаються ті, під які вносили органічні добрива: рання капуста, огірки, картопля, томати.
Підготовка ділянки під моркву починається відразу після збирання врожаю попередника. Основний обробіток ґрунту стандартний. З ділянки видаляють всі рослинні залишки, викорчовують багаторічні бур’яни, вносять добрива і переорюють землю. Надалі проводять кілька розпушувань з інтервалом в 7-14 днів. Це призводить до знищення більшості бур’янів у верхньому шарі ґрунту і значно полегшить працю городника надалі. При боронуванні ґрунту ретельно вибирають коріння багаторічників.
Якщо стоїть посушлива погода, то для провокування проростання бур’янів можна використовувати поливи. Через декілька днів проростки бур’янів знищують граблями.
Рано навесні, до посіву, проводять додатково 1-2 розпушування ґрунту. За необхідності їх поєднують з внесенням добрив. Весняне розпушування руйнує ґрунтову кірку, запобігає втратам вологи з ґрунту, знищує бур’яни, що проростають. Під час весняного обробітку ґрунту формують грядки.