Вирощування овочів на грядках

Грядки – найбільш ефективний спосіб організації площі городу. Вирощування овочів на грядках оправдане як з точки зору планування ділянки, так і з позиції зручності догляду за рослинами. У статті мова піде про переваги, формування і використання вузьких гряд.

Вирощування овочів на грядках. Переваги

Грядки представляють собою неширокі смуги оброблюваної землі, з проходами (доріжками) між ними.  Призначені для вирощування практично всіх овочевих культур.  Грядки найбільш підходять для присадибного городу, на якому овочі займають невеликі площі. Крім прямої функції – вирощування овочів – грядки можуть слугувати і прикрасою саду.

Вирощування овочів на грядках може приносити і естетичну насолоду
Овочеві грядки можуть слугувати прикрасою саду. Фото з сайту diygarden.co.uk

На протязі вегетаційного періоду, овочі потребують ретельного ручного догляду – посіву, розпушування, прополок, проріджування.  Тому по городу доводиться постійно пересуватися.  Ходити по міжряддях не дуже зручно – земля витоптується, рослини пошкоджуються від необережного кроку.  Набагато зручніше організувати територію городу за допомогою грядок, розділених доріжками.  Доріжки призначені для проходу городника і догляду за рослинами.

На грядках можна вирощувати найрізноманітніші овочі.  Винятком може служити тільки картопля та баштанні. Під ці культури виділяється, як правило, значна площа.  Сформувати грядки на ній – заняття досить трудомістке.

Рядки овочів на грядці можуть розташовуватися поперек або уздовж.  Поперечні рядки зручніше обробляти.  А ось культури, які потребують широких міжряддях (томат, капуста) – краще розміщувати уздовж грядки.

Розмітка і формування грядок і доріжок

Як правило, грядки формують навесні.  Але для економії весняного часу, це можна зробити ще з осені.  Щоправда, в такому випадку існує великий ризик того, що ваші грядки попливуть після танення снігу і їх доведеться відновлювати.

Грядки роблять не широкими (близько 1 м), для того, щоб можна було дотягнутися до центру грядки без особливих зусиль, і не дуже довгими (не більше 10 м).  Така грядка має площу 10 м2. Це зручно застосовувати при різних розрахунках, наприклад, дози добрив, або очікуваного врожаю.  Доріжки між грядками роблять шириною 30-40 см, що дозволяє комфортно пересуватися і доглядати за овочами.

Досить швидко грядки можна розмітити і сформувати таким способом.  Спочатку територію розмічають за допомогою кілочків, що позначають кути майбутніх грядок. Між кілками краще натягнути шпагат. Для точної розмітки використовують рулетку, але можна відміряти відстань і кроками.  Після того, як всі грядки розмічені, робимо доріжки.  Для цього уздовж майбутньої доріжки проводимо невеликими граблями з частими зубцями.  Намагаємося втиснути їх в ґрунт.  При цьому згрібається великий шар землі. При русі грабель земля буде розподілятися по боках доріжки. Таким чином по краю майбутньої грядки сформується земляний гребінь. В подальшому він стане в нагоді: для затримання вологи, запобігання розмивання ґрунту з поверхні грядки.  Додатково граблями рихлимо і вирівнюємо ґрунт безпосередньо на грядках. При цьому намагаються зробити земляний гребінь по краю грядки вище і щільніше.

Грядка з земляним гребенем по краях
Грядка з земляним гребенем по краях

Після закінчення формування грядок прибираємо шпагат і кілочки, якщо вони нам більше не потрібні.  Ми отримали готові до висіву, акуратні і зручні грядки. Вони самі по собі вже є прикрасою городу.  Уявіть, як вони будуть виглядати з рівними доглянутими рядками овочів!

Сезонні і багаторічні грядки

Залежно від способу утримання городу, грядки формують або кожен сезон, або роблять багаторічними. 

Сезонні (однорічні) грядки восени переорюють спільно з доріжками.  Їх основний плюс – можливість механізованої обробки всього городу за допомогою тракторів або мотоблоків.

Багаторічні грядки використовуються кілька років або постійно.  При цьому доріжки ніколи не перекопуються.  Завдяки цьому, зменшується загальна площа обробітку ґрунту. А значить, економляться сили, час і добрива.  Крім того, такі грядки можна використовувати в ландшафтному дизайні, оформивши їх межі за допомогою каменю, дерев’яних дошок чи стовпчиків, або висадивши по краю грядки зелений бордюр з декоративних рослин.  Доріжки краще зробити не ґрунтовими.  Можна засіяти їх газонною травою, відсипати тирсою, піском або дуже дрібним гравієм.  Мінус багаторічних грядок – їх не зручно обробляти культиватором.

І на закінчення. Багатьом початківцям здається, що створення грядок дає втрату в загальній врожайності овочевих. На їх думку, відбувається це через те, що велика площа використовується непродуктивно – під доріжки і незасіяні краї грядок.  Це не відповідає істині.  По-перше, міжряддя на вузьких грядках не використовуються для проходу. Це означає, що їх можна зробити менш широкими.  Наприклад, при вирощуванні моркви, рекомендована відстань між її рядами становить 30 см – на вузьких грядках, проти 50 см – на широких.  По-друге, догляд за овочами на вузьких грядках більш зручний, а значить, більш ретельний. І земля не витоптується, не ущільнюється надмірно. Тому вирощування овочів на грядках дає суттєву прибавку до врожаю.