Основний обробіток ґрунту

Основний обробіток ґрунту посідає центральне місце в системі обробітку ґрунту. Проводиться він, як правило, восени. Здійснюють його одразу після збирання попередника. Зазвичай, обмежуються лише оранкою або перекопуванням землі. Проте, для підвищення ефективності, можна включити ряд інших операцій.

Основний обробіток ґрунту. Переваги

Розпушений під зиму ґрунт краще вбирає зимові опади. Це дозволяє створити запас ґрунтової вологи, який знадобиться навесні для кращої схожості насіння та швидшого старту рослин.

За зиму зораний ґрунт осяде та ущільниться. Це допоможе уникнути непотрібних втрат вологи, ніж у випадку, якби оранка проводилася навесні. В міру ущільнений ґрунт створить сприятливі умови для сходів рослин

Осіння оранка дозволяє перепріти та розкластися рослинним залишкам, чого не спостерігається, якщо вони залишаються зимувати на поверхні ґрунту. Розкладені залишки рослин не створюють перешкод для подальших робіт, не заважають розвиватися культурним рослинам, служать додатковим джерелом поживних речовин

Система операцій, що входить до комплексу робіт з основного обробітку ґрунту дозволяє значно зменшити кількість бур’янів на ділянці. По-перше, верхній шар ґрунту, багатий на насіння бур’янів, переміщається глибоко вниз, де частина насіння втратить схожість. По-друге, розпушена земля ще достатньо прогрівається осіннім сонцем, що в купі з регулярними дощами провокує проростання насіння бур’янів. Їх сходи знищуються наступними операціями з обробки верхнього шару ґрунту або заморозками. Це значно спрощує життя городнику, що дозволяє частково або повністю відмовитися від застосування хімічних засобів боротьби з бур’янами.

Оранка ґрунту восени знижує популяцію зимуючих стадій шкідників. Відбувається це зокрема і через те, що комахи воліють жити і харчуватися в щільному ґрунті і намагаються уникати пухких субстратів. Тому для зимівлі шкідники підшукають собі інше місце, а не ріллю.

Основний обробіток ґрунту
Основний обробіток ґрунту

Під осіннє перекопування ґрунту вносять добрива, як органічні, і мінеральні (здебільшого фосфорні і калійні). За зиму органічні добрива частково перепріють і віддадуть поживні речовини в ґрунт. Мінеральні – розчиняться і рівномірно розподіляться по його шару. Це дозволяє уникнути підвищеної концентрації добрив, що може ушкодити коріння рослин, а отже, і збільшити норми їх внесення. В сукупності це дозволить досягти збільшення врожайності культур.

Ну і головне. Проведення операцій з підготовки ґрунту та внесення добрив восени дозволяє значно заощадити час навесні, коли не те, що кожен день, кожна година і навіть кожна хвилина на рахунку.

Проте є ситуації, коли оранку не рекомендується проводити восени. Якщо ділянка регулярно затоплюється весняною повінню, осіння оранка не має особливого сенсу, так як її доведеться повторити після сходу води. Крім цього, не слід проводити осіннє перекопування на відкритих ділянках, що продуваються, особливо в південних районах країни. Справа в тому, що сухий пухкий ґрунт на таких землях схильний до вітрової ерозії – видування поривами вітру верхнього родючого шару. Оранку таких ділянок роблять навесні, якомога раніше, поки земля ще волога. При цьому відразу ж закривають вологу боронуванням верхнього шару ґрунту.

Комплекс заходів основного обробітку ґрунту

Основний обробіток ґрунту включає в себе низку операцій:

  • збирання рослинних залишків
  • підрізання багаторічних бур’янів
  • внесення добрив
  • оранка
  • боронування (при необхідності)

Оранку проводять зазвичай у вересні-жовтні. Але підготовку до неї починають одразу після прибирання попередника. Збирають і компостують великі рослинні залишки. За допомогою сап чи інших інструментів підрізають і видаляють багаторічні бур’яни. Ще краще – підкопати їх та ретельно вибрати кореневища. На великих площах за 2-3 тижні до оранки проти багаторічних бур’янів застосовують гербіциди.

Безпосередньо перед оранкою на ділянку вносять органічні та фосфорно-калійні мінеральні добрива, рівномірно розподіляючи їх по поверхні ґрунту. Якщо вирощувалися сидерати, їх можна скосити.

Оранку проводять за допомогою плугів, які обертають землю верхнім шаром вниз. Роблять це за допомогою техніки – тракторів, мінітракторів та мотоблоків. Останні частіше застосовуються на присадибних ділянках через свою компактність і маневреність. Невеликі ділянки перекопують за допомогою лопат або вил на глибину 20 см, намагаючись перевернути землю верхнім шаром донизу. При ручному обробітку ґрунту намагаються вибирати кореневища багаторічних бур’янів та знищувати личинки шкідливих комах. 

Замість плугів та лопат можна застосовувати фрезерування (перемішування) ґрунту мотокультиваторами. Такий обробіток багато в чому навіть кращий, тому що культиватор добре перемішує ґрунт з добривами, перемелює бур’яни і рослинні залишки, розпушує землю, надає їй оптимальну структуру.

Обробіток ґрунту за допомогою мотокультиватора
Обробіток ґрунту за допомогою мотокультиватора

Як правило, після оранки або перекопування, ділянку залишають на зиму без боронування. Однак, якщо до регулярних заморозків є час, має сенс провести додаткові обробки верхнього шару ґрунту за допомогою грабель або борін з метою зниження засміченості землі бур’янами. Перше боронування проводять через тиждень після перекопування, коли почнуть з’являтися проростки бур’янів. У цій фазі вони найбільш уразливі. Багаторічні кореневищні бур’яни підрізають сапою. Суглинисті ґрунти вперше боронують безпосередньо після оранки, поки земля ще волога. Справа в тому, що засохлі великі груди землі важко розбити граблями.

Іноді, якщо стоїть суха погода, перекопану ділянку в міру поливають. Це спровокує проростання насіння бур’янів та збільшить ефективність боронування.

Кількість поверхневих обробітків ґрунту може коливатися від нуля до 3, з інтервалом у 7-10 днів. Все залежить від строків настання морозів, ступеня засміченості ґрунту, опадів, сил та вільного часу землероба.