Переваги весняного розпушування ґрунту

Нещодавно вже виходила стаття присвячена весняному обробітку ґрунту. Проте є сенс знову повернутись до цієї теми. На цей раз ми обговоримо важливі переваги своєчасного весняного розпушування ґрунту.

Працюючи на землі, дуже важливо проводити всі операції у відповідний час. Це дозволяє знизити витрати праці у майбутньому і дає додаткові переваги. Перекопану з осені ділянку розпушують навесні якомога раніше. Роблять це незалежно від терміну висіву культури. Зволікання призводить до виникнення твердої ґрунтової кірки, розтріскування та пересушування ґрунту.

Переваги весняного розпушування ґрунту:  руйнування ґрунтової кірки та збереження вологи
Переваги весняного розпушування ґрунту: руйнування ґрунтової кірки та збереження вологи

У промисловому овочівництві розпушування ґрунту здійснюють механізовано за допомогою спеціальних навісних пристосувань: борін, культиваторів. На невеликих приватних ділянках весняне боронування проводять переважно вручну за допомогою грабель.

Ранньовесняне боронування ґрунту дозволяє зберегти запаси зимової вологи у ґрунті. Розпушений висохлий верхній шар діє подібно до мульчі. Це дозволяє створити сприятливі умови для проростання насіння овочевих культур та заощадити на перших поливах.

Перед боронуванням можна вносити мінеральні добрива – вони перемішаються з ґрунтом, а потім з опадами та поливною водою проникнуть у кореневмісний горизонт.

Боронування – відмінний спосіб боротьби з бур’янами. Насіння багатьох бур’янів сходить досить рано. Але через низькі температури процес цей затягується. Проростки тривалий час не з’являються над поверхнею ґрунту. Ця фаза проростання насіння називається “фазою ниточки”, бо проростки мають ниткоподібний вигляд. З усіх фаз розвитку бур’янів ця – найбільш уразлива. Боронування у цей період знищує більшість проростків бур’янів, дозволяючи значно зекономити сили на прополці. Вкрай бажано, аби деякий час після розпушування стояла суха погода. Після дощу проростки бур’янів можуть знову прижитися.

Ниткоподібні проростки  бур'янів
Ниткоподібні проростки бур’янів легко знищуються боронуванням

У підсохлому розпушеному граблями верхньому шарі створюються несприятливі умови для проростання бур’янів. Сходи бур’янів з нижніх горизонтів з’являються пізніше. Вони знищуються наступними боронуваннями, які проводяться раз на 7-10 днів аж до висіву культури.

За допомогою весняних розпушувань повністю знищити бур’яни не вдасться. Але можна значно знизити їх кількість, а також уповільнити проростання. До появи масових сходів бур’янів культурні рослини вже зійдуть і отримають конкурентну перевагу.