Районовані та перспективні сорти малини

Селекціонерами виведено найрізноманітніші сорти малини. Вони відрізняються силою росту, способом плодоношення, термінами дозрівання, врожайністю, величиною та кольором ягід, стійкістю до зовнішніх факторів.

При закладці нової плантації краще використовувати якісні сортові саджанці, отримані зі спеціалізованих розсадників. Це може бути дещо затратним, але надалі багаторазово виправдовує себе. Сортова малина відрізняється високою врожайністю та якістю плодів, а посадковий матеріал не містить збудників хвороб та шкідників.

Вдалий вибір сорту малини є одним із найважливіших факторів успішності вирощування цієї культури. Насамперед, орієнтуватися слід на сорти, районовані для даної природно-кліматичної зони. Державний реєстр сортів рослин містить повний їх перелік. Однак не варто повністю відмовлятися і від маловивчених, але цікавих та перспективних сортів малини. Щоправда, їхнє вирощування може бути пов’язане з певними ризиками.

Нижче наведено невеликий перелік районованих та перспективних сортів малини, дана їх коротка характеристика.

Ранні сорти малини

Персея. Ранній сорт, дозріває в середині червня. Плоди 3-5 г, конічної форми, темно-червоні. Урожайність – 2 кг/пог.м. Кущ високорослий, пагоноутворення середнє. Сорт рекомендований для зони Полісся та Лісостепу.

Сорти малини
Сорт малини Персея

Саня. Ранній сорт, районований у Лісостепу та Поліссі. Зимо- та посухостійкий. Відносно стійкий до грибкових захворювань. Ягоди 3 – 5 г, червоні, кисло-солодкі. Транспортабельний. Врожайність – 2,3 кг/пог.м.

Новокитаївська. Старий сорт універсального призначення. Районований у всіх зонах України: у Степу, Поліссі та Лісостепу. Врожайність – близько 1,8 кг/пог.м. Плоди світло-червоні, великі, масою близько 3,5 г. Кущ середньої сили росту, пагонів утворюється багато, вони мають червонуватий відтінок. Шипів мало.

Ґлен Файн. Середньоранній сорт шотландської селекції. Ягоди яскраво-червоні, великі. Смак десертний, дуже приємний. Висока врожайність. Транспортабельність та лежкість хороша. Пагони високі, майже без шипів.

Середньостиглі сорти

Ґлен Емпл. Середньостиглий сорт шотландської селекції. Ягоди великі, 5-6 г, щільні, яскраво-червоного кольору. Смак – солодкий. Сорт урожайний. Пагони сильнорослі, майже без шипів. Пагоноутворення хороше. Сорт рекомендований для всіх зон України. Може вирощуватися у закритому ґрунті.

Феномен. Середньостиглий сорт. Морозо- та посухостійкий. Високорослий. Пагони слабошипуваті. Ягоди великі 4,5 – 9 г, дозрівають дружно. Плоди мають гарну лежкість і транспортабельність. Урожайність висока – до 6 кг із куща. Сорт районований у Лісостепу.

Бріліанс. Середньостиглий сорт універсального призначення. Виведений у США. Районований для всіх природно-кліматичних зон України. Може вирощуватися у закритому ґрунті.

Благородна. Середньопізній сорт універсального призначення. Районований на Поліссі та Лісостепу. Урожайність – близько 1,1 кг/пог.м. Плоди темно-червоні, великі, масою 4 – 7 г. Кущ високий, пагони коричневого та пурпурно-коричневого кольору без шипів.

Сорт малини Благородна
Сорт малини Благородна

Пізні сорти

Козачка. Сорт універсального призначення, районований у Лісостепу та на Поліссі. Врожайність – середня, близько 1 кг із куща. Плоди темно-червоні, масою 3-4 г. Кущ низькорослий, пагони коричневого кольору без шипів. Сорт зимостійкий, посухостійкий.

Октавія. Англійський сорт. Ягоди червоного кольору, великі, 5 г, вирівняні за розміром. Смак – десертний. Сорт лежкий та транспортабельний. Пагони середньої висоти. Зимостійкий. Сорт рекомендований для всіх природно-кліматичних зон України. Може вирощуватися у закритому ґрунті.

Ґлен Ді. Ягода видовжено-конічної форми, яскраво-червона, велика, до 8 г. Лежкість та транспортабельність на достатньому рівні. Пагони сильнорослі, без шипів. Сорт стійкий до кореневої гнили.

Ремонтантні сорти малини

Брусвяна. Плодоносить з початку серпня до жовтня. Ягоди дуже великі, масою до 10 г, солодкі. Врожайність – 2,2 – 2,5 кг/пог.м. Пагони сильнорослі, часто перевищують 2 метри заввишки. Зимостійкість, посухостійкість і стійкість до хвороб – вищі за середні.

Сорта малини. Брусвяна
Сорт малини Брусвяна

Зева. Сорт швейцарської селекції, районований у зоні Лісостепу та Полісся. Дозріває у другій декаді серпня. Ягоди середні, 3 – 4 г, червоні, кисло-солодкі. Пагони середньорослі, світло-коричневі, помірно-шипуваті.

Джоан Джей. Сорт англійської селекції. Належить до ранніх ремонтантних сортів – плодоносить від кінця липня до середини вересня. Сорт середньорослий, пагони без шипів. Ягоди 4 – 6 г, яскраво-червоного кольору. Плоди мають десертний смак. Сорт районований для всіх зон України. Може вирощуватися у закритому ґрунті.

Зугана. Швейцарський урожайний сорт, районований у Лісостепу та Поліссі. Дозріває на початку серпня. Плодоношення триває до середини жовтня. Ягоди великі, 5,8 г, яскраво-червоні. Пагони середньорослі, помірно-шипуваті. Транспортабельність та лежкість на хорошому рівні. Зимостійкість висока.

Ранкова роса. Перспективний жовтоплідний ремонтантний сорт. Ягоди великі, масою до 8 г, округлі щільні. Врожайність – до 4 кг/пог.м. Плодоношення пізнє – із середини вересня до морозів. Кущ сильнорослий.

Ярославна . Жовтоплідний ремонтантний сорт. Ягоди 4,5 – 5,5 г. Смак – кисло-солодкий. Пагони середньорослі. Сорт перспективний.

Сорт малини Ярославна
Сорт малини Ярославна

Полісся. Перспективний ремонтантний сорт. Пагони низькорослі, прямі, не потребують підв’язки. Ягоди великі 5-6 г, темно-червоні. Смак кисло-солодкий. Врожайність – до 4,5 кг із куща. Повторне дозрівання триває з другої половини серпня до жовтня.

Це далеко не повний перелік сортів малини. У розсадниках ще зустрічаються старі, зняті з районування, але випробувані сорти – Новина Кузьміна, Костінбродська, Бабине літо, Метеор, Барнаульська. Часто трапляються чорноплідні сорти малини, наприклад, Кумберленд. Рідше можна зустріти у продажу зовсім екзотичну пурпурну малину

Вирощуючи на ділянці кілька сортів різних термінів дозрівання, можна забезпечити безперервне надходження ягід малини з другої декади червня і до морозів. Крім того, взаємне запилення різних сортів сприяє збільшенню розмірів ягід та підвищенню врожайності.